Povstalci z Východnej Ghúty navrhujú OSN vyhostenie islamistov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

New York/Damask 28. februára (TASR) - Tri hlavné povstalecké zoskupenia pôsobiace vo Východnej Ghúte vyjadrili pripravenosť "deportovať" z tejto enklávy všetky džihádistické zoskupenia, ak by to pomohlo realizácii dohody o zastavení paľby. Informoval o tom v stredu spravodajský portál France 24.

Povstalecké skupiny Armáda islamu (Džajš al-islám), Légia všetkých milosrdných (Fajlak ar-rahmán) a Islamské hnutie slobodných mužov Levanty (Ahrár aš-Šám) v liste adresovanom OSN deklarujú svoju "úplnú oddanosť" deportovať džihádistických ozbrojencov z Východnej Ghúty.

V liste píšu, že takáto evakuácia by zabrala asi 15 dní a začať by sa mohla, keď začne platiť prímerie na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN. O "deportácii" džihádistov sa uvažovalo aj v minulosti, ale tieto úvahy neviedli k nijakému výsledku, konštatoval portál France 24.

Portál pripomenul, že rezolúcia BR OSN o prímerí v Sýrii obsahuje výnimku, ktorá sa týka povstaleckých skupín považovaných medzinárodným spoločenstvom za teroristické. Ide o ozbrojencov frontu Džabhat an-Nusra, teroristickej siete al-Káida, džihádistickej organizácie Islamský štát (IS) a ich odnoží.

"Technicky to (sýrskemu) režimu poskytuje možnosť pokračovať v ostreľovaní Východnej Ghúty (damaského predmestia ovládaného povstalcami)," vysvetlila vo svojej reportáži France 24.

Sýrska vláda stratila kontrolu nad Východnou Ghútou v roku 2012. Krátko na to sa začala blokáda tohto povstalcami ovládaného územia sýrskou armádou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.