Myšiarky ušaté už opúšťajú svoje zimoviská

Na archívnej snímke myšiarka ušatá. Foto: TASR/Ochrana dravcov na Slovensku

Bratislava 28. februára (TASR) – Myšiarky ušaté už ako predzvesť jari začali opúšťať svoje zimoviská. V stredu to ohlásili ornitológovia z mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS). Miesto zimovania a počet zimujúcich sov sa každoročne mení. Podľa sčítania organizácie túto zimu prežilo na Slovensku minimálne v 117 lokalitách až 1484 myšiarok.

Myšiarky ušaté sa začínajú zoskupovať na zimoviskách v októbri. Zimu trávia i v blízkosti ľudských obydlí. Možno ich pozorovať aj uprostred sídliska. Nejde o malé počty, na stromoch odpočívajú naraz aj desiatky jedincov. Prezradia ich pierka na hlave pripomínajúce ušká a veľké oranžové oči, uviedol Tomáš Veselovský z RPS. Pod zimoviskom si možno predstaviť ihličnaté stromy a tuje pri škole, cintoríne alebo v parku.

Cez deň oddychujú v korunách stromov. Sfarbenie peria im poskytuje dobré maskovanie pred okoloidúcimi ľuďmi a predátormi. Oveľa častejšie ich prítomnosť prezradia vývržky pod stromami a trus. Zimovisko opúšťajú spravidla koncom februára, kedy začínajú hľadať vhodné miesto na hniezdenie, priblížil ornitológ s tým, že vlastné hniezdo si nestavajú, využívajú opustené hniezda krkavcovitých vtákov. S obľubou aj človekom vyhotovené polobúdky.

"Na počet zimujúcich sov vplýva viacero faktorov, od potravnej ponuky, cez počasie až po rušivé vplyvy. Myšiarky sú prioritne zamerané na lov hraboša poľného. V oblastiach, kde je dostatočne vysoká jeho populácia a nízka snehová pokrývka, zimuje aj viac myšiarok,"
hovorí Veselovský. Odpočívajúce sovy môže podľa neho vyrušiť rekonštrukcia budov v bezprostrednej blízkosti zimoviska, výrub stromov, ohňostroje, či nedostatočná opatrnosť ľudí pri ich pozorovaní.

Vzhľadom k tomu, že sa mení počet zimujúcich myšiarok, aj miesta ich zimovísk je potrebné každoročne údaje aktualizovať. Sčítavanie realizuje RPS na Slovensku už od roku 1992. „V posledných troch zimných sezónach zapájame do sčítania myšiarok dobrovoľníkov z celého Slovenska,“ informoval Veselovský. Počas tejto zimy poslali ľudia informácie z rôznych kútov Slovenska. Platí, že najviac sa ich nachádza v nížinných oblastiach.

"Vďaka zapojenia 49 ľudí vieme, že na Slovensku zimovalo na minimálne v 117 lokalitách až 1484 myšiarok,"
zhodnotil Veselovský. Výsledky sú dostupné v online mape na stránke organizácie. Získané údaje RPS využíva vo výskume, medzinárodnej spolupráci a vypracovaní odborných dokumentov. Ľuďom, ktorí by radi podporili myšiarky vo svojom okolí aj počas hniezdneho obdobia, organizácia radí, aké typy polobúdok sú vhodné a kam ich majú umiestňovať. Informácie o obľúbených stromoch myšiarok môžu pomôcť pri ich ochrane pred výrubmi.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.