Rast aktivity výrobného sektora eurozóny sa vo februári spomalil

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Brusel 1. marca (TASR) - Rast aktivity výrobného sektora eurozóny sa vo februári spomalil, ale o niečo menej, ako naznačil rýchly odhad. A stále si udržuje robustné tempo, jedno z najväčších za uplynulých 18 rokov. Dôvodom jeho spomalenia bolo slabšie zvýšenie produkcie aj nových objednávok. Práve tie signalizujú, že expanzia výrobného sektora sa môže v nasledujúcich mesiacoch opäť zmierniť. Vyplýva to zo spresnených výsledkov prieskumu spoločnosti IHS Markit.

Podľa finálnych výsledkov Markit sa index nákupných manažérov (PMI) z výrobného sektora eurozóny vo februári znížil, už druhý mesiac v rade, a to na 58,6 bodu z januárových 59,6 bodu. Spresnená hodnota PMI je o niečo lepšia ako 58,5 bodu pri rýchlom odhade a podstatne vyššia ako dlhodobý priemer 51,8 bodu.

Okrem toho, PMI výrobného sektora eurozóny sa pohybuje vysoko nad zlomovou hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje rast aktivity daného odvetvia od jej poklesu už 56 mesiacov v rade. A to vďaka aktivite všetkých odvetví priemyslu, od výroby spotrebiteľských produktov, cez polotovary až po kapitálové produkty.

Údaje z jednotlivých krajín zároveň ukázali, že rast tohto odvetvia má široké základy, konkrétne všetky zahrnuté krajiny zaznamenali rast aktivity. Najvyššiu hodnotu PMI výrobného sektora pritom dosiahlo vo februári Holandsko, 63,4 bodu. To je jeho historický rekord. Nasledujú Nemecko so 60,6 bodu, čo je štvormesačné minimum, Rakúsko (52,9 bodu, deväťmesačné minimum), Taliansko (56,8 bodu, päťmesačné minimum), Írsko (56,2 bodu, najnižšia úroveň za štyri mesiace), Grécko (56,1 bodu najvyššia úroveň za 212 mesiacov) Španielsko (56 bodov, trojmesačné maximum) a Francúzsko (55,9 bodu, šesťmesačné minimum).

Produkcia výrobného sektora v celej eurozóne aj vo februári stúpla, ale najpomalšie od októbra minulého roka. A objavili sa náznaky, že jej rast sa môže v nasledujúcich mesiacoch ešte zmierniť. Dôvodom je spomalenie nových objednávok, zvlášť exportných, čo odzrkadľuje nedávne posilnenie eura.

Chris Williamson, hlavný ekonóm IHS Markit v tejto súvislosti skonštatoval, že aj keď PMI výrobného sektora vo februári klesol, už druhý mesiac po sebe, jeho priemerná hodnota v tomto roku je stále druhá najvyššia od jari 2000. A drží sa tesne pod historickým maximom, ktoré dosiahol v poslednom štvrťroku minulého roka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.