RTVS si pripomenie ďalšie osmičkové výročie: Sviečkovú manifestáciu

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Bratislava 21. marca (TASR) – Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) zaradila do vysielania svojich televíznych a rozhlasových okruhov programy k ďalšiemu z osmičkových výročí – k Sviečkovej manifestácii, od ktorej uplynie v nedeľu (25.3.) presne 30 rokov.

V Malom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu sa pri tejto príležitosti uskutoční vo štvrtok (22.3.) ďalšie podujatie v rámci cyklu Osmičková pyramída. Začne o 17.00 h premietaním filmu "Sviečková manifestácia" za účasti režiséra Ondreja Krajňáka, priblížila RTVS v tlačovej správe.

Po uvedení filmu bude diskusia s organizátorom manifestácie Františkom Mikloškom, jej priamymi účastníkmi – neterou Antona Srholca Martou Košíkovou, Pavlom Kosseyom a historikom Ústavu pamäti národa Patrikom Dubovským. Záznam z diskusie odvysiela Rádio Devín Rádio Devín v sobotu (24.3.). Vo foyeri Slovenského rozhlasu bude sprístupnená výstava archívnych dokumentov z výberu historika Petra Jašeka.

Sviečkovej demonštrácii sa bude venovať aj piata časť cyklu autora Petra Turčíka venovaného osmičkovým výročiam, ktorú Rádio Devín uvedie v nedeľu (25.3.). Rozhlasová adaptácia divadelnej hry Petra Pavlaca "Slovo Válkovo" odznie v utorok (27.3.).

"Jej ambíciou je vypovedať o myslení, cítení a postojoch jedného z našich najuznávanejších básnikov – Miroslava Válka," ozrejmila hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková. Válek bol ministrom kultúry komunistickej vlády a ako člen politickej komisie dozeral 25. marca 1988 na zásah polície a bezpečnostných zložiek voči pokojnému zhromaždeniu na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí.

Hosťom Nočnej pyramídy Rádia Slovensko bude v piatok (23.3.) historik Peter Jašek, ktorý bude diskutovať aj o otázkach náboženskej slobody. Sviečková manifestácia bude v nedeľu (25.3.) hlavnou témou relácie "Osudy, ktoré písalo 20. storočie".

Diváci Jednotky si môžu na Kvetnú nedeľu pozrieť pri príležitosti 30. výročia manifestácie priamy prenos Slávnostnej svätej omše v Katedrále sv. Martina v Bratislave, ktorú bude celebrovať predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský. Dvojka v nedeľu uvedie k tejto téme dokumentárny film Slovenský piatok.

Sviečková demonštrácia bude vo štvrtok (29.3.) rezonovať aj v diskusnej relácii o histórii SK DEJINY s podtitulom Protirežimové revolty. Hosťami Ľubomíra Bajaníka budú Juraj Kalina z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied, Pavel Kugler z Odboru pre vojenských veteránov Ministerstva obrany ČR a Agáta Šústová Drelová z Historického ústavu SAV.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.