Holandskí voliči hlasujú v komunálnych voľbách a v referende

Voliči upravujú hlasovacie lístky vo volebnej miestnosti v Haagu, archívne foto. Foto: TASR/AP

Haag 21. marca (TASR) - Takmer 12,5 milióna holandských voličov môže v stredu odovzdať hlasy v komunálnych voľbách a zároveň v referende o novom zákone, ktorý má rozšíriť právomoci tajných služieb.

Voľby predstavujú podľa agentúry AP sčasti prvý test voličskej podpory pre novú koaličnú vládu premiéra Marka Rutteho, ktorá je pri moci len necelých päť mesiacov. Mnohí voliči však budú pri hlasovaní o zložení 335 miestnych samospráv zrejme viac prihliadať na riešenie lokálnych problémov.

Zároveň s voľbami prebieha aj nezáväzné poradné referendum o novom zákone, ktorý rozširuje právomoci tajných a bezpečnostných služieb v oblasti zberu elektronických dát. Podľa servera NL Times zákon vytvára podmienky pre rozsiahle sledovanie telefonickej komunikácie a internetu.

Podľa oponentov sú nové právomoci priveľké a ohrozujú súkromie občanov. Avšak vláda trvá na tom, že sú potrebné v rámci boja proti terorizmu a kybernetickým útokom. Zdôrazňuje tiež, že rozšírenie právomocí je vyvážené posilnením kontrolných mechanizmov.

Plebiscit bude platný len v prípade, ak sa ho zúčastní najmenej 30 percent voličov a prieskumy naznačujú, že by sa tak mohlo stať. V prípade, že voliči sporný zákon odobria, nadobudne 1. mája účinnosť.

Komunálne voľby sa v stredu nekonajú v 45 samosprávach, v ktorých v súčasnosti prebieha reorganizácia a hlasovať sa tam bude až neskôr.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.