Qantas uskutočnila prvý nepretržitý let medzi Austráliou a Britániou

Na ilustračnej snímke lietadlá leteckej spoločnosti Qantas Foto: TASR/AP

Londýn 26. marca (TASR) - Austrálske aerolínie Qantas v nedeľu uskutočnili prvý nepretržitý let medzi Austráliou a Britániou. Let medzi Perthom a Londýnom absolvoval Boeing 787-9 Dreamliner s viac než 200 pasažiermi a 16 členmi palubného personálu za vyše 17 hodín, pričom lietadlo prekonalo vzdialenosť 14.498 kilometrov.

Tento historický let je podľa stanice BBC súčasťou ambiciózneho plánu spoločnosti Qantas na pridanie ultradlhých letov do svojej ponuky. Regionálna vláda štátu Západná Austrália dúfa, že táto nová priama trasa prispeje k posilneniu miestneho cestovného ruchu. Šéf Qantasu Alan Joyce označil predmetnú službu za "prelomovú".

Joyce pred inauguračným letom pripomenul, že prvé lety Qantasu medzi Austráliou a Britániou - známe ako "kenguria trasa" - trvali štyri dni a lietadlá absolvovali trasu zo Sydney do Londýna so šiestimi medzipristátiami: v severoaustrálskom Darwine, Singapure, indickej Kalkate, pakistanskom Karáči, egyptskej Káhire a líbyjskom Tripolise.

Na minimalizovanie nepohodlia cestujúcich je boeing vybavený zariadeniami, ktoré zlepšujú kvalitu vzduchu a znižujú hluk v cestovnom priestore. Niektorí pasažieri súhlasili s poskytnutím dát o svojom spánku a aktivite (vrátane stravovania) výskumníkom zo Sydneyskej univerzity - mali na sebe špeciálne snímacie prístroje.

Nová linka Perth-Londýn je približne o tri hodiny rýchlejšia než iné trasy, ktoré zahŕňajú zastávky na Blízkom východe na výmenu lietadiel alebo dotankovanie. Let je celosvetovo druhým najdlhším - po trase z katarskej Dauhy do novozélandského Aucklandu, ktorá meria 14.529 kilometrov a sprostredkuje ju spoločnosť Qatar Airways.

Absolútne najdlhším komerčným letom na svete však bola linka medzi Singapurom a New Yorkom so vzdialenosťou viac než 15.300 kilometrov. V ponuke ju mala do roku 2013 letecká spoločnosť Singapore Airlines.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.