Aktivita britského stavebného sektora v marci strmo klesla

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Londýn 4. apríla (TASR) - Aktivita britského stavebného sektora v marci strmo klesla, prvýkrát po piatich mesiacoch mierneho rastu, a to oveľa viac, ako sa čakalo. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu spoločností IHS Markét a Chartered Institute of Procurement & Supply (CIPS).

Konkrétne, index nákupných manažérov (PMI) z britského stavebného sektora sa v marci znížil na 47 bodov z 51,4 bodov vo februári. Ekonómovia pritom očakávali, že jeho hodnota klesne oveľa menej, na 51 bodov.

Index sa tak po prvýkrát za šesť mesiacov prepadol pod zlomovú hranicu 50 bodov, ktorá oddeľuje rast aktivity v danom odvetví od jej poklesu.

Marcová nízka hodnota indexu odráža celkové zníženie stavebnej produkcie v Británii, najstrmšie od júla 2016. Dôvodom bol pokles výstavby komerčných nehnuteľností v Británii, zatiaľ čo výstavba rezidenčných nehnuteľností vzrástla, ale len veľmi mierne, takmer zanedbateľne.

Kľúčovým faktorom poklesu stavebnej produkcie boli nezvyčajne nepriaznivé poveternostné podmienky.

Očakávania podnikateľov v stavebníctve ohľadne budúcej aktivity aj tvorba pracovných miest však v marci naopak vzrástli. To jasne naznačuje, že stavebné firmy počítajú s opätovným oživením svojej aktivity v nasledujúcich mesiacoch.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.