Uviaznutie vorvaňov na Novom Zélande je záhadou pre enviromentalistov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Wellington 28. mája (TASR) - Uviaznutie 12 vorvaňov tuponosých pri západnom pobreží Nového Zélandu je záhadou pre environmentalistov i miestne maorské kmene. Osem z týchto 12 cicavcov dlhých 14 metrov vyplavilo more vo štvrtok pri pláži Kaupokonui pri západnom pobreží novozélandského Severného ostrova. Ďalšie tri vorvane vyplavilo v sobotu a posledného v nedeľu, uviedlo podľa agentúry DPA novozélandské ministerstvo životného prostredia.

"Domnievame sa, že vorvane boli mŕtve, skôr než ich vyplavilo na breh, keďže už v prvý deň začali páchnuť," uviedol hovorca ministerstva.

"Všetky vorvane sú samce a je odôvodnené predpokladať, že sú z rovnakého húfu," dodal. Pre iné novozélandské regióny je uviaznutie vorvaňov oveľa typickejšie, v tejto oblasti však podľa obyvateľov z miestnych kmeňov nemá v takomto počte obdobu.

Ministerstvo opísala takýto úkaz ako neobvyklý, avšak nie celkom nevídaný. "Hoci je pravidlom skôr uviaznutie jedného vorvaňa tuponosého, na pláži na západe Aucklandu ich v roku 2003 zaznamenali 12 a na pláži Muriwai v roku 1971 uviazlo 72 vorvaňov tuponosých," uviedol hovorca ministerstva.

Environmentalisti z tejto organizácie i miestne maorské kmene chcú v súlade s kmeňovými tradíciami telá vorvaňov pochovať. Mŕtvym cicavcom už úrady vykonali biopsiu, aby sa mohli pokúsiť zistiť, čo viedlo k ich skonu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.