E-recepty by pacienti mali do konca roka získať u každého lekára

Ilustračné foto. Foto: TASR - Dano Veselský

Bratislava 9. júna (TASR) - Elektronické recepty umožňujú pacientovi získať prehľad o svojich liekoch, vyberať liek bez fyzického receptu a v budúcnosti aj získať recept bez osobnej návštevy lekára. Do konca roka by ich poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) mali získať v každej ambulancii, hovorí riaditeľka odboru zdravotného poistenia VšZP Katarína Gregorová.

"Už teraz, keď pôjdete k lekárovi a máte stiahnutú aplikáciu, u takmer 94 percent lekárov máte recept hneď elektronicky k dispozícií," opisuje Gregorová. Poisťovňa dúfa, že v rozširovaní elektronických služieb im pomôže aj tlak pacientov. Chce, aby do konca roka využívali recepty všetky ambulancie a lekárne. Na výber lieku bez papierového receptu je však potrebné, aby lekár elektronický recept podpísal pomocou karty zdravotného pracovníka.

Medzi najväčšie výhody podľa Gregorovej patrí elektronické zdieľanie receptu. "Idete napríklad s dieťaťom k lekárovi, dieťa je veľmi choré, nestihnete ísť do lekárne. Liek však môže vybrať manžel, prípadne ho môžete poslať inému rodinnému príslušníkovi na mail," priblížila.

V spojení s telemedicínou, ktorú štátna poisťovňa momentálne testuje, to tiež znamená, že ak pacient berie nejaký liek pravidelne, lekár mu ho môže predpísať aj bez toho, aby navštívil ambulanciu. V ďalšej etape plánuje VšZP služby okolo elektronického receptu rozšíriť. Priniesť chce napríklad o informácie o liekových interakciách.

Dôvera zaviedla elektronické recepty už pred troma rokmi v rámci služby Bezpečné lieky online. "Spôsob, akým boli zavedené elektronické recepty v rámci služby Bezpečné lieky online, sa stal predlohou pre zavedenie elektronických receptov na celom Slovensku," skonštatoval PR manažér Dôvery Matej Štepianský. Union zdravotná poisťovňa začala elektornický recept zavádzať do praxe v januári.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.