Varačka: Pre niektoré firmy sa v SR zmenilo nákladové prostredie

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Bratislava 9. júna (TASR) - Zo Slovenska sa sťahujú výrobné spoločnosti napríklad z okolia Piešťan a Nitry, pretože sa zmenilo nákladové prostredie v oblasti manuálne náročnejších pozícií. Nahrádzajú ich však iné, s vyššou pridanou hodnotou. Pre TASR to uviedol riaditeľ oddelenia pre priemyselné nehnuteľnosti poradensko-realitnej spoločnosti CBRE na Slovensku Martin Varačka.

Na Slovensku sú šikovní ľudia a dodávatelia by tento fakt mali využívať v ešte väčšej miere pri etablovaní centier výskumu a vývoja, konštatoval v tejto súvislosti. "Cena tejto pracovnej sily v pomere k nákladom v západnej Európe ešte stále ponúka zaujímavú návratnosť investícií," poukázal Varačka.

O pracovnej sile z tzv. tretích krajín na Slovensku povedal, že ju využívajú v závodoch, kde sa vyžaduje veľké množstvo práce. Samotný signál, že je o ňu záujem, poukazuje na fakt, že títo výrobcovia nezvažujú automatizáciu. Zároveň uviedol, že nevie o tlaku zo strany automobiliek, aby dodávateľské firmy zavádzali rýchlejšie prístupy Logistics 4.0.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.