A. Merkelová a Ch. Lagardeová varujú pred protekcionizmom

Na archívnej snímke Christine Lagardeová a nemecká kancelárka Angela Merkelová. Foto: TASR/AP

Berlín 12. júna (TASR) - Aj keď svetová ekonomika by mala tento rok vzrásť o 3,9 %, ochranárske tendencie by ju mohli v dlhodobejšom horizonte poškodiť. Uviedli to šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová a nemecká kancelárka Angela Merkelová. Tá sa v pondelok (11.6.) stretla v Berlíne so zástupcami svetových finančných inštitúcií.

Podľa Lagardeovej v súčasnosti "síce globálnu ekonomiku zalievajú slnečné lúče, na oblohe sa však objavuje stále viac tmavších mrakov, čo je vidieť najmä po skončenom víkende". Narážala tak na schôdzku G7 v Kanade, na ktorej najskôr americký prezident Donald Trump vyjadril súhlas s vyhlásením G7 o obchode, neskôr ho však stiahol. Urobil tak po tom, ako ho podľa jeho slov prekvapila kritika kanadského premiéra Justina Trudeaua ohľadne zavádzania amerických ciel.

Podobne ako šéfka MMF sa vyjadrila aj nemecká kancelárka. Podľa Merkelovej je dôležité, aby svetová ekonomika nebola podkopávaná chovaním určitých strán. Evidentne tak poukázala na nedávne rozhodnutie Trumpa uvaliť dovozné clá na oceľ a hliník z Európskej únie, Kanady a Mexika.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.