Čína pohrozila odvetnými krokmi za americké clá na jej výrobky

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Peking 15. júna (TASR) - Čína varovala, že jej odpoveď bude rýchla, ak Spojené štáty poškodia jej záujmy. Peking tak reagoval na informácie médií, že americký prezident Donald Trump schválil clá na čínske produkty v objeme okolo 50 miliárd USD (42,63 miliardy eur). Oficiálne oznámenie o clách a zoznam dotknutých výrobkov plánujú USA zverejniť v priebehu piatka.

"Ak Spojené štáty prijmú jednostranné protekcionistické opatrenia, ktoré poškodia záujmy Číny, budeme rýchlo reagovať a urobíme potrebné kroky, aby sme ochránili naše legitímne práva," povedal na tlačovej konferencii hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Keng Šuang. Zároveň dodal, že platiť nezačnú ani doterajšie dohody v oblasti obchodu, ktoré zástupcovia Číny a USA vyrokovali.

Podľa agentúry Reuters, ktorá sa odvolala na zdroje z americkej vlády, by zoznam mal zahrňovať okolo 800 výrobkov. To je zmena oproti pôvodným plánom, keď USA zvažovali, že na zoznam zaradia okolo 1300 produktov. Zatiaľ nie je jasné, kedy by clá mohli začať platiť.

(1 EUR = 1,1730 USD)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.