Gréckeho premiéra Tsiprasa čaká hlasovanie o vyslovení nedôvery

Grécky premiér Alexis Tsipras. Foto: TASR/AP

Atény/Prespa 16. júna (TASR) - Poslanci gréckeho parlamentu pokračovali v sobotu v debate o hlasovaní o vyslovení nedôvery vláde v súvislosti s dohodou, ktorá ukončila dlhoročný spor o oficiálny názov susedného Macedónska. Informuje o tom agentúra AP.

Poslanci rokovali o vyslovení nedôvery vláde tretí, záverečný deň. Hlasovanie sa očakáva v sobotu vo večerných hodinách. Koalícia premiéra Alexisa Tsiprasa podľa médií hlasovanie o vyslovení nedôvery prežije. Jeho vláda disponuje 154 kreslami v 300-člennom parlamente.

Pravicová strana Nezávislí Gréci (Anexartiti Ellines), koaličný partner Tsiprasa, už avizovala, že vyslovenie nedôvery nepodporí napriek tomu, že nesúhlasí s dohodou, ktorú Tsipras dosiahol s macedónskym premiérom Zoranom Zaevom. Podľa nej sa Macedónsko po novom bude volať Republika Severné Macedónsko (Republika Severna Makedonija), či skrátene Severné Macedónsko.

Dohodu v nedeľu za prísnych bezpečnostných opatrení podpíšu ministri zahraničných vecí Macedónska a Grécka, Nikola Dimitrov a Nikos Kotzias. K podpisu dohody dôjde nakoniec na brehu Prespanského jazera na gréckej strane hraníc, nasledovať bude presun oboch delegácií a slávnostný obed na macedónskej strane, píše server Nova Makedonija.

Pri podpise dohody budú prítomní aj premiéri oboch krajín. Podľa macedónskych médií sa očakáva aj účasť čelných predstaviteľov medzinárodného spoločenstva - šéfky zahraničnej politiky Európskej únie (EÚ) Fredericy Mogheriniovej, komisára pre rozšírenie EÚ Johannesa Hahna či generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.