Vláda vzala späť kandidatúry I. Rumanu na sudcu Všeobecného súdu EÚ

Ivan Rumana, archívna snímka. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 20. júna (TASR) – Vláda SR vzala späť kandidatúru Ivana Rumanu na dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ. Rozhodla o tom na svojom stredajšom rokovaní.

Rumana je už tretím neúspešným kandidátom Slovenska na tento medzinárodný súdny post, pred ním neuspeli Mária Patakyová a Radoslav Procházka. Súdna rada SR má na základe odporučenia vlády predložiť návrh ďalšieho - štvrtého kandidáta.

Rozhodnutie vlády o späťvzatí kandidatúry prichádza potom, ako výbor zriadený na posudzovanie vhodnosti kandidátov na výkon funkcie sudcu Všeobecného súdu EÚ zaujal k Rumanovi negatívny postoj. Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) minulý týždeň oznámil, že vláda nebude trvať na tejto kandidatúre a Slovensko ponúkne ďalšie meno.

Predošlých dvoch kandidátov tiež odmietol poradný výbor. Máriu Patakyovú pre nedostatočnú znalosť cudzieho jazyka, Radoslavovi Procházkovi vyčítal nedostatočný morálny kredit.

V máji bola zverejnená informácia, že sudca Najvyššieho súdu SR Rumana nepresvedčil expertov poradného výboru. Podľa Gála u neho skonštatovali nedostatok zdatnosti v agende luxemburského súdu a pripravenosti okamžite sa jej ujať.

Slovensku sa podarilo získať jedno z 12 miest dodatočných sudcov, ktoré pribudli na Všeobecnom súde EÚ v rámci jeho reformy. Prestížny medzinárodný súdny post mala SR obsadiť už v roku 2016.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.