Skip to content

Dnešný dátum:

štvrtok, 19 februára, 2026
Menu

Iránsky prezident ubezpečil, že vláda zvládne ekonomický tlak USA

26 júna, 2018
Menej ako minúta čítania minút čítania
⏱️ Čas čítania: 2 min (287 slov)
Iránsky prezident Hasan Rúhání. Foto: TASR/AP

Londýn/Teherán 26. júna (TASR) – Iránsky prezident Hasan Rúhání ubezpečil v utorok obyvateľov krajiny, že vláda bude schopná zvládnuť ekonomický tlak v súvislosti s novými americkými sankciami.

Iránsky prezident v prejave, ktorý odvysielala štátna televízia, podľa agentúry Reuters ďalej povedal, že odstúpenie Spojených štátov od kľúčovej jadrovej dohody bolo „otrasné a nelegálne“ a poškodilo reputáciu USA vo svete. Irán si podľa Rúháního zachoval právo na obohacovanie uránu na mierové účely.

Príjmy vlády počas uplynulých mesiacov neboli ovplyvnené a pád iránskej meny je výsledkom „propagandy zahraničných médií“, vyhlásil Rúhání. „Sľubujem, že dokonca aj v tom najhoršom prípade budú základné potreby Iráncov pokryté. Máme dosť cukru, pšenice a kuchynského oleja. Máme dostatok zahraničnej meny na investovanie na trhoch,“ povedal iránsky prezident.

Nové americké sankcie sú podľa Rúháního súčasťou „psychologickej, ekonomickej a politickej vojny“. Ako dodal, Washington zaplatí za svoje kroky vysokú cenu.

Rúháního vyjadrenia prišli deň po protestoch proti zhoršujúcej sa ekonomickej situácii v krajine a prudkému pádu národnej meny. Vopred neplánovaný protest vo Veľkom bazáre sa konal deň po tom, čo kvôli podobnej akcii v nedeľu v Teheráne zavreli dve veľké predajne s mobilnými telefónmi a elektronikou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

Podporte Slovenské národné noviny!

Ďakujeme za každú Vašu podporu, ktorá pomôže v činnosti našej redakcie.

Please enter a valid amount.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.

Redakcia odporúča

SLOVENSKO

Inzercia