Bačovské dni v Malatinej prezentujú tradičné podoby valaskej kultúry

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Ján Siman

Malatiná 14. júla (TASR) - Oravská obec Malatiná v okrese Dolný Kubín ožije opäť valaskou kultúrou. Už 18. ročník medzinárodného festivalu Bačovské dni v Malatinej ponúkne v sobotu a nedeľu (14. a 15.7.) kultúru, folklór, jarmok i súťaže. Svoj talent na nich predstaví viac ako 500 účinkujúcich, informoval riaditeľ Oravského kultúrneho strediska (OKS) v Dolnom Kubíne Miroslav Žabenský.

Bačovské dni v Malatinej vznikli z Cyrilo-metodských osláv a stretnutia heligonkárov v polovici 90. rokov 20. storočia. Spolu s domácimi usporiadateľmi ich OKS v Dolnom Kubíne pretransformovalo na festival, v rámci ktorého sa prezentujú nielen tradičné, ale aj súčasné podoby valaskej kultúry. Folklórne vystúpenia sú poprepletané prezentáciou celého mikroregiónu dolnej Oravy a služieb i výrobkov, ktoré ponúkajú jednotlivé subjekty v oblasti cestovného ruchu. Podujatie je zároveň aj propagáciou klasického ovčiarstva, ktoré má na Orave dlhoročnú tradíciu.

Sobotné ráno bude patriť vyháňaniu oviec na pajtu nad Malatinou a výstave dobových fotografií. Dejiskom ďalšieho programu budú areály amfiteátra a základnej školy v Malatinej, kde popoludní sprístupnia dve výstavy. Plstenými a plátenými výrobkami sa budú prezentovať ľudové tvorkyne Eva Adamson, Lucia Šmigovská a Mária Mäsiarová. Pre záujemcov je pripravená i predajná výstava tradičných malatinských kobercov. Program neskôr ponúkne i vystúpenia folklórnych súborov z blízkeho okolia, ale i vzdialenejších obcí a miest.

Nedeľa na Bačovských dňoch bude patriť jarmoku ľudových remesiel, súťažiam o najchutnejšie výrobky z ovčieho syra, najkrajšie jahňa, v práskaní bičom a ukážkam výroby syra, dojenia a strihania oviec. Festivalové dianie vyvrcholí popoludní v miestnom amfiteátri, kde sa v programe Pastierske obrázky predstavia nielen folkloristi zo Slovenska, Poľska a Česka, ale i starostovia z dolnej Oravy.

Bačovské dni pripravujú OKS v Dolnom Kubíne, obec Malatiná, Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku a ďalší partneri. Podujatie podporili z verejných zdrojov Fond na podporu umenia a Žilinský samosprávny kraj.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.