Dopyt po menších lietadlách v nasledujúcich rokoch výrazne vzrastie

SY 28 Le Bourget - Brazílske civilné dopravné lietadlo Embraer E195-E2 počas letovej ukážky na 52. ročníku Paris Air Show na letisku Le Bourget 20. júna 2017. Foto: TASR/AP

Londýn 16. júla (TASR) - Globálny dopyt po lietadlách s kapacitou do 150 sedadiel by mal v nasledujúcich 20 rokoch dosiahnuť 10.550 strojov. Uviedol to cez víkend na aerosalóne v britskom Farnborough brazílsky výrobca lietadiel Embraer, ktorý hodnotu lietadiel odhadol na 600 miliárd USD (515,33 miliardy eur).

Čo sa týka počtu takýchto lietadiel v prevádzke, Embraer predpokladá, že za toto obdobie by sa ich počet mal zvýšiť na 16.000. V súčasnosti je ich v prevádzke okolo 9000. Rast trhu sa na predpokladanom dopyte bude podieľať približne 65 % a asi 35 % by malo slúžiť na výmenu starších lietadiel.

Rastúci dopyt po menších lietadlách registrujú aj dvaja najväčší výrobcovia lietadiel na svete, európsky Airbus a americký Boeing. Najskôr koncom minulého roka Airbus získal kontrolný podiel v programe produkcie regionálnych lietadiel CSeries kanadskej spoločnosti Bombardier a začiatkom tohto mesiaca Embraer a Boeing podpísali predbežnú dohodu o vytvorení spoločného podniku na výrobu komerčných lietadiel. V ňom bude mať americká spoločnosť 80-% podiel.

(1 EUR = 1,1643 USD)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.