Tuniský prezident žiada premiéra, aby odstúpil

Na archívnej snímke sprava tuniský premiér Júsuf Šáhid a španielsky premiér Mariano Rajoy počas príletu na medzinárodnom letisku Kartágo v Tunise 26. februára 2018. Foto: TASR/AP

Tunis 16. júla (TASR) - Tuniský prezident Bádží Káid Sabsí vyzval premiéra Júsufa Šáhida, aby v súvislosti s politickou krízou v krajine buď odstúpil, alebo sa v parlamente podrobil hlasovaniu o dôvere. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA.

Koaličná vláda vymenovaná v roku 2016 sa sporí s odbormi UGTT ohľadom ekonomických reforiem v Tunisku.

Šáhidova vláda, v poradí ôsma od začatia politickej transformácie tejto severoafrickej krajiny v roku 2011, spustila svoj reformný program, ale nedarí sa jej riešiť celý rad ekonomických problémov - vrátane rozpočtového deficitu a nezamestnanosti.

V posledných týždňoch pozíciu vlády navyše oslabili aj odchody dvoch ministrov.

Šáhid totiž v júni odvolal z funkcie ministra vnútra. Stalo sa tak po jednom z najtragickejších potopení sa lode s migranti pri pobreží Tuniska za posledné roky. Podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) sa potvrdilo už 60 obetí, 52 osôb je stále nezvestných a 68 prežilo.

Cez víkend odstúpil aj Mahdí bin Gharbíja, minister poverený vzťahmi s parlamentom a problematikou dodržiavania ľudských práv.

Tunisko je považované za jedinú z krajín tohto regiónu, ktorá úspešne pokračuje v reformách arabskej jari. V dôsledku nepokojov i útokov militantov však momentálne zažíva ekonomický prepad. Tamojšia vláda preto zdražovanie označuje za nevyhnutné pre oživenie hospodárstva a zníženie rozpočtového deficitu. Naopak, predstavitelia tuniskej politickej opozície protesty podporujú a vládu vyzývajú, aby tieto úsporné opatrenia zrušila.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.