Rezort vnútra plánuje v Policajnom zbore ďalšie personálne zmeny

Ilustračná snímka.. Foto: FOTO TASR/Prezídium Policajného zboru SR

Bratislava 16. júla (TASR) – Ministerstvo vnútra SR plánuje vo vedení polície ďalšie personálne zmeny. Povedala to ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD). Zmeny však zatiaľ neupresnila, ministerstvo bude o nich informovať.

"Zmeny, ktoré sme urobili a týkali sa vedenia polície, neboli posledné," uviedla. Šéfka rezortu vnútra tak reagovala na výsledky prieskumu Eurobarometer, podľa ktorého má Slovensko najnedôveryhodnejšiu políciu v rámci Európskej únie (EÚ). "Výsledky boli spracúvané v druhej polovici marca a teda tesne po vražde novinára (Jána-pozn. TASR) Kuciaka a jeho snúbenice. Vzhľadom na negatívny postoj a negatívne informácie voči polícii sa dali očakávať," vysvetlila Saková.

Ministerka opäť pripomenula, že politickú zodpovednosť za vraždu prebrali bývalý premiér Robert Fico (Smer-SD), exminister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) i bývalý policajný prezident Tibor Gašpar.

"Avizovali sme, že hlavnou úlohou nového vedenia polície je, aby pracovala a plnila svoje úlohy tak, aby sme dlhodobo zvyšovali dôveryhodnosť voči nej," povedala s tým, že pracujú na tom, aby dosiahli budúci rok v percentuálnom vyjadrení dôveryhodnosti voči polícii lepšie čísla.

Slovenskej polícii podľa prieskumu Eurobarometer nedôveruje viac ako polovica verejnosti, čo je najvyšší podiel zo všetkých krajín EÚ. Polícii neverí 55 percent občanov, dôveruje jej 38 percent respondentov. V európskom priemere verí polícii 73 percent občanov.

Ako ukázal prieskum, najdôveryhodnejšiu políciu má Dánsko. Verí jej 93 percent občanov, nedôveruje jej päť percent obyvateľov.

Výsledky prieskumu na svojom Facebooku zdieľala aj mimovládna organizácia Transparency International Slovensko. Podľa nej sú kroky k budovaniu dôvery v políciu jasné. "Ide o riešenie vážnych káuz vrátane tých politicky citlivých, ako aj výber dôveryhodného nového šéfa polície na jeseň. Kiežby bolo nedávne zatknutie P. Ruska a M. Kočnera trendom k skutočným zmenám v práci polície," napísala.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.