Rast inflácie v eurozóne sa v júni mierne zrýchlil na 2 percentá

Na archívnej snímke Európska centrálna banka. Foto: TASR/AP

Luxemburg 18. júla (TASR) - Tempo rastu inflácie v eurozóne sa v júni zrýchlilo na 2 % z 1,9 % v máji. Vyplýva to zo spresnených údajov európskeho štatistického úradu Eurostat.

Pred rokom, teda v júni 2017, bola medziročná miera inflácie v eurozóne na úrovni 1,3 %.

Medziročná miera inflácie v celej Európskej únii (EÚ) zostala v júni 2018 na májovej úrovni 2 %, ale bola vyššia ako 1,5 % v júni minulého roka.

Podľa spresnených údajov Eurostatu vykázali v júni najnižšiu medziročnú mieru inflácie Írsko (0,7 %), Grécko (1 %) a Dánsko (1,1 %). Naopak, najvyššiu infláciu zaznamenali Rumunsko (4,7 %), Estónsko (3,9 %) a Maďarsko (3,2 %).

Na Slovensku dosiahla harmonizovaná miera inflácie v júni 2,9 %.

V porovnaní s májom 2018 miera inflácia klesla v troch členských štátoch EÚ, zostala stabilná v dvoch a vzrástla v 22 krajinách bloku.

V júni 2018 k rastu inflácie v eurozóne najviac prispeli ceny energií (0,76 percentuálneho bodu, p.b.), po ktorých nasledovali ceny služieb (0,57 p.b.), ceny potravín, alkoholu a tabaku (0,53 p.b.) a ceny priemyselných produktov bez energií (0,10 p.b.).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.