Rast juhokórejskej ekonomiky by mal byť tento rok slabší než 3 %

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Soul 18. júla (TASR) - Ekonomika Južnej Kórey tento rok podľa všetkého 3-% rast nedosiahne. Naznačila to nová prognóza juhokórejského ministerstva financií. Dôvodom zhoršenia odhadu je rastúce napätie vo svetovom obchode a slabé tempo zotavovania juhokórejského pracovného trhu.

Ministerstvo odhaduje, že hrubý domáci produkt (HDP) Južnej Kórey vzrastie tento rok o 2,9 %. V decembrovej prognóze ešte počítalo s rastom o 3 % po 3,1-% raste v minulom roku, čo znamenalo 3-ročné maximum.

Jedným z dôvodov je slabé zotavovanie pracovného trhu, čo je dôsledok prudkého rastu minimálnej mzdy. Tá sa tento rok zvýši o 16 % a v budúcom roku o ďalších 10,9 % na v prepočte 7,40 USD (6,32 eura) na hodinu.

Zároveň sa spomaľuje rast exportu. Ešte minulý rok zaznamenal export vysoké tempo rastu, tento rok však situáciu výrazne ovplyvňuje eskalujúci obchodný spor medzi USA a Čínou.

Juhokórejské firmy tak obmedzujú tvorbu nových pracovných miest. Ministerstvo financií teraz očakáva, že juhokórejská ekonomika vytvorí tento rok len okolo 180.000 nových pracovných pozícií, zatiaľ čo v predchádzajúcej prognóze uvádzalo 320.000 nových pracovných miest.

(1 EUR = 1,1707 USD)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.