Ľubo Gregor vytvoril množstvo postáv v divadle aj vo filme

Ľubomír Gregor, archívna snímka. Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 19. júla (TASR) – Ľubo Gregor vytvoril v divadle počas svojho pôsobenia približne 180 postáv súčasného i klasického repertoáru. Dnes uplynie 75 rokov od jeho narodenia.

Za dabing francúzskeho herca Louisa de Funesa vo filme Les aventures de Rabbi Jacob (Dobrodružstvá rabína Jacoba, 1973) dostal v roku 1997 ocenenie Zlatá slučka. Svoj hlas prepožičal aj viacerým postavám v zahraničných filmoch.

Rodák zo Žiliny Ľubo Gregor sa narodil 19. júla 1943. V roku 1964 absolvoval štúdium herectva na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Rok bol členom Divadla P. Jilemnického (dnes Mestské divadlo) v Žiline. Po roku 1967 mal angažmán v Nitrianskom krajovom divadle (dnes Divadlo Andreja Bagara, DAB). V jadre činoherného súboru Divadelného štúdia v Bratislave, ktorý pôsobil v miniatúrnych priestoroch v Divadle na Korze, účinkoval od roku 1968. Tento súbor s vyhraneným divadelným jazykom a generačnou jednoliatosťou bol v tom období výnimočný. Po zrušení Divadla na Korze sa Gregor v roku 1972 stal členom Poetického súboru Divadla Nová scéna v Bratislave.

Herectvo bolo v jeho rodine tradíciou. "V inscenácii Hurá na letný byt od Goldoniho sme zhodou okolností hrali všetci traja Gregorovci – Martin Gregor, Hana Gregorová a ja. Moja manželka mi v tejto súvislosti povedala, že toto keď niekto pozerá, povie si – rodinný klan... Dokonca Hana Gregorová sedela s mojou sestrou v škole na Vazovovej ulici v Bratislave v jednej lavici...", zaspomínal si v minulosti herec v rozhovore pre zenskyweb.sk.

Herec vytvoril prevažne kľúčové postavy v komediálnom i vážnom repertoári. Ťažiskom jeho tvorby bolo divadlo. Stvárnil Ževakina v Ženbe (1969), Vosmibratova v Lese (1971), Baróna di Ripafratta v Mirandolíne (1973), Tampaga v Divadle zázrakov (1974), Galy Gaya v hre Muž ako muž (1975) a Jeana v Slečne Júlii (1976). Ďalšie postavy zobrazil v dielach Tanec nad plačom, Kontesa a pechotný dôstojník, Pomocník, Šľachtické hniezdo, Muž, ktorý nikdy neklamal, Jánošík podľa Vivaldiho, Búrka a ďalších. Na javisku Divadla Nová scéna stvárnil postavu Vladimíra Iljiča Lenina v diele Kremeľský orloj a v Slovenskom národnom divadle (SND) postavu veliteľa v Pokuse o lietanie.

Objavil sa aj vo filmoch Cnostný Metod (1979), Lev Tolstoj (1984), O sláve a tráve (1984), Akcia Edelstein (1986) a tiež množstve televíznych filmov. Posledným filmom, kde Ľubo Gregor účinkoval bola snímka režiséra Marka Škopa Eva Nová (2015).

Štyri roky bol vo funkcii riaditeľa bratislavského Divadla Astorka Korzo '90. V roku 1995 sa stal riaditeľom Centra umeleckej tvorby v televízii Markíza. Počas pôsobenia v televízii pripravoval a moderoval reláciu Erotický salón GLP, účinkoval v seriáli Silvánovci, Veľké srdce či Pevnosť Boyard.

Svoje zážitky zhrnul v knihách Za kulisou Markízy, ktorej je spoluautorom a Astorka - divadlo, ktoré nikto nechcel. V časopise TELE plus uverejňoval seriál Holografy Ľuba Gregora alebo spomienky zachytené vlastnou rukou (v. r.).

Ľuba Gregora v septembri 2016 hospitalizovali v Národného ústave srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave. Dôvodom bol masívny infarkt a pridružená vážna cievna mozgová príhoda. V nemocnici sa podrobil operácii srdca. Herec zomrel 17. novembra 2016 vo veku 73 rokov v Bratislave.

Herec Ľubo Gregor bol päťkrát ženatý a stal sa otcom štyroch dcér.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.