V Pakistane sa začali parlamentné voľby

Volebné miestnosti, ktorých je v celom Pakistane 85.307, sa otvorili o 05.00 h SELČ a zatvoria sa o 15.00 h SELČ. V Pakistane je 105,96 milióna oprávnených voličov, z toho je 59,22 milióna mužov a 46,73 milióna žien. Foto: TASR/AP

Islamabad 25. júla (TASR) - V Pakistane sa v stredu začali parlamentné voľby, v ktorých sa o zvolenie do dolnej komory parlamentu alebo niektorej zo štyroch provinčných rád uchádza 11.000 kandidátov. Informovala o tom agentúra AP.

Volebné miestnosti, ktorých je v celom Pakistane 85.307, sa otvorili o 05.00 h SELČ a zatvoria sa o 15.00 h SELČ. V Pakistane je 105,96 milióna oprávnených voličov, z toho je 59,22 milióna mužov a 46,73 milióna žien.

Pakistanská ústredná volebná komisia upozornila kandidátov, že účasť žien na ich zvolení musí dosiahnuť najmenej desať percent, inak bude neplatné. Toto nariadenie platí od volieb v roku 2013, keď miestne úrady najmä na nábožensky konzervatívnom severozápade znemožnili ženám účasť na voľbách, a niektorí boli zvolení aj napriek tomu, že za nich nehlasovala ani jediná žena.

Predvolebnú kampaň v Pakistane sprevádzalo násilie, ktoré si vyžiadalo desiatky mŕtvych a stovky zranených, keď väčšina ľudí prišla o život pri útokoch samovražedných atentátnikov počas volebných zhromaždení.

K samovražednému útoku v Kvéte sa prihlásil Islamský štát

Teroristická organizácia Islamský štát (IS) sa prihlásila k zodpovednosti za stredajší samovražedný útok blízko volebnej miestnosti v západopakistanskom meste Kvéta. Podľa agentúry Reuters to uviedla tlačová agentúra tejto džihádistickej organizácie Amák.

Islamský štát vo vyhlásení uviedol, že útok podnikol jej samovražedný atentátnik, ďalšie podrobnosti ani dôkazy na podporu svojho tvrdenia však nezverejnil.

Pakistanskí voliči v stredu hlasujú v parlamentných voľbách. Samovražedný atentátnik zaútočil na policajnú dodávku blízko jednej z volebných miestností v Kvéte. Útok si vyžiadal najmenej 25 obetí, pričom ďalších 35 osôb utrpelo zranenia. Podľa agentúry AP zahynulo 31 ľudí.

Na priebeh volieb v Pakistane dohliada viac než 370.000 vojakov a 450.000 policajtov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.