Technické problémy oddialili počítanie hlasov z volieb v Pakistane

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Islamabad 26. júla (TASR) - Pakistanské úrady museli pre technické problémy odložiť počítanie hlasov odovzdaných v stredajších parlamentných voľbách, ktoré poznačili obvinenia z manipulácií. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA.

"Odklad je spôsobený kolapsom Systému transmisie výsledkov (RTS)," povedal novinárom Babar Jakúb, tajomník ústrednej volebnej komisie.

RTS je aplikácia pre mobilné telefóny, ktorá mala uľahčiť rátanie hlasov odovzdaných vo viac ako 85.000 volebných miestnostiach po celej krajine. V stredajších parlamentných voľbách sa použila vôbec po prvý raz.

Jakúb zdôraznil, že za odložením procesu zratúvania hlasov nie sú tajné intrigy, ale výlučne technické problémy. Prisľúbil tiež dôkladné vyšetrenie všetkých sťažností na priebeh volieb.

Hlasovať mohlo v stredu vyše 105 miliónov oprávnených voličov, o ktorých priazeň sa uchádzalo viac ako 11.000 kandidátov na poslancov celoštátneho parlamentu a provinčných zhromaždení. Údaje o volebnej účasti zatiaľ nie sú známe, avšak odhaduje sa, že bola vysoká.

Už niekoľko hodín po skončení hlasovania vzniesli viaceré politické strany sťažnosti na priebeh volieb. Strana väzneného expremiéra Naváza Šarífa obvinila armádu z manipulácie hlasovania, ktoré označila za frašku.

Podľa čiastkových neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejnili pakistanské médiá, na prvom mieste skončila strana bývalej kriketovej hviezdy Imrána Chána, údajne podporovaného armádou. Na druhom mieste skončila strana expremiéra Šarífa.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.