Nemecko privítalo dohodu J. C. Junckera a D. Trumpa o clách

Na snímke sprava americký prezident Donald Trump a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Foto: TASR/AP

Berlín 26. júla (TASR) - Nemecko privítalo iniciatívu, na ktorej sa dohodli predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a americký prezident Donald Trump. Obaja politici po stretnutí vo Washingtone totiž oznámili, že sa budú snažiť o nulové clá a nulové dotácie na priemyselné produkty, okrem automobilov.

Trump po stretnutí s Junckerom v Bielom dome súhlasil, že sa zdrží zavedenia ciel na európske autá, kým budú prebiehať rozhovory o znižovaní obchodných bariér.

Obaja tiež uviedli, že sa pokúsia "vyriešiť" americké clá na oceľ a hliník a odvetné európske clá.

Nemecký minister hospodárstva Peter Altmaier označil tento výsledok za "prelom", ktorý by mohol oboch stranám pomôcť vyhnúť sa obchodnej vojne a ušetriť milióny pracovných miest. "Skvelé pre globálnu ekonomiku," napísal na sociálnej sieti Twitter.

USA zaviedli od 1. júna clá vo výške 25 % na dovoz ocele a 10 % na hliník z Európskej únie (EÚ). Tie zostanú v platnosti počas rokovaní. Trump tiež vyhlásil, že Európa súhlasila so zvýšením nákupu skvapalneného zemného plynu z USA a znížením obchodných prekážok pri dovoze americkej sóje.

Nemecká obchodná a priemyselná komora DIHK však len opatrne privítala výsledok stredajších (25.7.) rokovaní. A upozornila, že USA zatiaľ úplne nezmietli zo stola prípadné clá na dovoz áut.

Automobilový priemysel v Nemecku vrátane koncernov BMW, Daimler Nemecká obchodná a priemyselná komora DIHK a Volkswagen zamestnáva približne 800.000 ľudí.

"Navrhované riešenia idú správnym smerom, ale značná časť skepticizmu zostáva," povedal Eric Schweitzer, prezident DIHK.

Dodal, že európske spoločnosti čelia aj iným "necolným" prekážkam pri podnikaní v Spojených štátoch, napríklad pri získavaní vládnych kontraktov alebo odlišným predpisom v jednotlivých štátoch USA.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.