Štefanec sa v EP angažoval pri afére Dieselgate a v podpore podnikania

Ivan Štefanec, archívna snímka. Foto: TASR Andrej Galica

Štrasburg/Bratislava 28. júla (TASR) – Europoslanec Ivan Štefanec (KDH) považuje za najväčší úspech počas svojho prvého volebného obdobia v Európskom parlamente (EP) legislatívu, ktorá prešla a týkala sa aféry Dieselgate. Uviedol to pre TASR počas júlovej plenárnej schôdze EP v Štrasburgu.

"Bola to známa aféra, kedy automobilky klamali spotrebiteľov. Pracovali sme viac ako dva roky na novej legislatíve a výsledkom bolo sprísnenie limitov, nový kontrolný mechanizmus v EÚ a stav, ktorý som si istý, že zabezpečí, aby sa takáto aféra už v EÚ neopakovala," priblížil. Nové pravidlá sú platné rovnako v celej EÚ, zvýšili sa pokuty pre tých, ktorí by chceli klamať spotrebiteľov - dokonca až do výšky 30.000 eur na jedno auto v prípade, že nebude zodpovedať tomu, čo výrobca uvádza. "Takisto sme zabezpečili nový systém testovania vozidiel, nielen vo výrobe, ale aj v plnej prevádzke," dodal.

V oblasti digitalizácie víta zrušenie roamingových poplatkov medzi jednotlivými krajinami a v celej Únii a odstránenie bariér tzv. geoblokovania, aby informácie medzi jednotlivými krajinami prúdili slobodnejšie bez akýchkoľvek bariér.

"V neposlednom rade považujem za úspech, že ako viceprezident SME Europe, organizácie, ktorá sa zaoberá podporou malých a stredných podnikov, sa nám podarilo presadiť viacero legislatívnych návrhov pre podporu malého podnikania a zjednodušili sme im napríklad cezhraničné vymáhanie pohľadávok, aby nemuseli pre riešenie svojich pohľadávok, svojich peňazí cestovať do iných krajín, ale aby to mohli vyriešiť zo svojej krajiny online," konštatoval Štefanec.

Ďalej uviedol, že podporili mnoho projektov v rámci digitalizácie, vytvorili základy pre kapitálovú úniu, aby podnikatelia, ktorí potrebujú peniaze pre svoj rozvoj, nemuseli ísť vždy len do banky, ale aby mohli byť financovaní takisto z kapitálových projektov.

"Za úspech považujem takisto myšlienku vytvorenia Európskeho fondu pre strategické investície, kde sme zabezpečili, že budú môcť čerpať z týchto peňazí takisto malí podnikatelia na svoje projekty," uviedol. Zdôraznil pritom, že oblasť malého podnikania je takisto témou, ktorej sa dlhodobo venuje.

Europoslanec inicioval v súvislosti s témou vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej podľa jeho slov nielen rozpravu v EP s následnou rezolúciou, ale aj misiu EP na Slovensko, ktorá prišla so závažnými zisteniami. "Pracujeme na téme ochrany malých farmárov, o ktorých písal Ján Kuciak. Sám som malých farmárov pozval do EP, do Bruselu a zorganizoval som verejné vypočutie, na ktorom sa podelili s nami so skúsenosťami o tom, ako to funguje, resp. nefunguje s prideľovaním dotácií," uviedol Štefanec. Opätovne potvrdil, že do konca roka príde na Slovensko ďalšia misia, špeciálne sústreďujúca sa len na kontrolu európskych prostriedkov v poľnohospodárstve aj na základe výpovedí malých farmárov.

Štefanec má záujem pokračovať aj v ďalšom funkčnom období ako europoslanec. "Samozrejme, o tom rozhodnú v prvom rade moji kolegovia, čo ma nominujú z hľadiska mojej kandidatúry a za našu politickú stranu a samozrejme, o tom rozhodnú voliči," uzavrel.

V roku 2016, keď TASR oslovila všetkých europoslancov v ich polčase vládnutia, Štefanec vyzdvihol medzi jeho dovtedajšími aktivitami zmiernenie dopadov smernice o zbraniach a strelive vo Výbore pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa a to, že ako viceprezident SME Europe už vtedy presadzoval znižovanie administratívy a zlepšenie podmienok pre živnostníkov a malých podnikateľov.

Europoslanec je členom poslaneckého klubu Európskej ľudovej strany (Kresťanských demokratov). Zároveň je členom Výboru pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa a Delegácie pre vzťahy s krajinami južnej Ázie. Taktiež je náhradníkom vo Výbore pre rozpočet, Podvýbore pre ľudské práva, v Osobitnom výbore pre finančnú trestnú činnosť, vyhýbanie sa daňovým povinnostiam a daňovým únikom, v Delegácii pri Parlamentnom výbore pre pridruženie EÚ-Ukrajina a v Delegácii pri Parlamentnom zhromaždení Euronest.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.