Počas horúčav prijali nemocnice v Bratislave špeciálne opatrenia

Ilustačná fotografia. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Bratislava 28. júla (TASR) – Počas horúcich dní prijali zdravotnícke zariadenia v Bratislave špeciálne opatrenia.

"Zvýšená pozornosť, čo sa týka pitného režimu, je venovaná geriatrickým a dlhodobo chorým pacientom a detským pacientom. Všetci majú k dispozícii neobmedzené množstvo sladeného aj nesladeného čaju a pitnej vody. K dispozícii je aj dostatočné množstvo pacientskej bielizne, ako aj posteľnej bielizne a tienenie priestorov, kde je poskytovaná zdravotná starostlivosť a ich dostatočné odvetranie," uviedla pre TASR hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) Eva Kliská.

Medzi mimoriadne opatrenia patrí podľa jej slov aj pravidelná kontrola tepelných pomerov na klinikách, oddeleniach a ambulanciách, priebežná kontrola funkčnosti klimatizačných zariadení sústredená na epidemiologicky a hygienicky náročné prevádzky ako operačné sály, jednotky intenzívnej starostlivosti a zákrokovne.

Podľa hovorkyne Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) Sone Valášikovej špeciálne opatrenia nie sú potrebné. "V celom objekte je zavedená klimatizácia. Samozrejmosťou je pitný režim – napríklad čaj pre pacientov," uviedla.

Na lôžkových pracoviskách Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) lekári a sestry robia podľa slov hovorkyne Dany Kamenickej maximum, aby pomohli malým pacientom prekonať zvýšenú záťaž a stres z tepla, a to zvýšeným príjmom tekutín alebo fyzikálnym ochladzovaním vlažnou vodou.

Deti, ktoré to potrebujú, dostávajú chladené infúzie. V ústave im zatemňujú prostredie. "V nemocnici máme klimatizované operačné sály, jednotky intenzívnej starostlivosti, Transplantačnú jednotku kostnej drene, Oddelenie urgentného príjmu, Neonatologickú kliniku intenzívnej medicíny, Kliniku detskej hematológie a onkológie, Dennú kliniku, Detskú kliniku anestéziológie a intenzivnej medicíny, čiastočne ostatné kliniky, laboratoriá, ambulancie a iné pracoviská," dodala Kamenická.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.