Nepokoje na hraniciach Gazy a Izraela si vyžiadali tretiu obeť

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Gaza 28. júla (TASR) - Pri paľbe izraelských vojakov, ktorá v piatok sprevádzala pravidelný pohraničný protest v pásme Gazy, prišli o život traja Palestínčania. Túto novú bilanciu zverejnilo v sobotu palestínske ministerstvo zdravotníctva.

Ministerstvo už v piatok informovalo o smrteľných zraneniach dvoch ľudí - 43-ročného muža a ďalšej, 14-ročnej osoby. V sobotu spresnilo, že o život prišiel aj ďalší palestínsky tínedžer. Piatkové nepokoje si vyžiadali aj asi 200 zranených.

Všetky tri obete boli v dave asi 7000 Palestínčanov, ktorí v piatok na viacerých miestach pozdĺž bezpečnostného plota na hraniciach s Izraelom zapaľovali pneumatiky a smerom na izraelské územie vysielali zápalné šarkany a balóny.

Izraelská armáda sa vyjadrila, že paľbu spustila po tom, ako Palestínčania poškodili plot na hranici pásma Gazy s Izraelom.

Od 30. marca, keď sa pohraničné protesty začali, zastrelili izraelskí vojaci na hranici s pásmom Gazy už vyše 140 prevažne neozbrojených Palestínčanov. V dôsledku palestínskej paľby zase prišli o život dvaja izraelskí vojaci.

Protesty sa konajú pod vedením palestínskeho militantného hnutia Haras, ktoré ovláda pásmo Gazy. Motívom je okrem iného snaha upriamiť pozornosť na izraelsko-egyptskú blokádu uvalenú na toto územie po tom, ako tam v roku 2007 začal vládnuť Hamas.

Izraelčania vyhlasujú, že bránia svoje hranice, a obviňujú Hamas, ktorý sa zaprisahal zničiť Izrael, že zneužíva protesty na zakrytie pokusov narušiť hraničné oplotenie a zaútočiť na civilistov i vojakov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.