Bielorusko predĺžilo dobu bezvízového pobytu pre občanov SR na 30 dní

Ilustračné foto.Foto: TASR/AP

Bratislava 30. júla (TASR) - Slovenskí občania môžu od 27. júla v Bielorusku pobudnúť 30 dní bez víz. Podmienkou je, že do Bieloruska pricestujú letecky cez medzinárodné letisko v Minsku, majú zdravotné poistenie platné v Bielorusku a dostatok finančných prostriedkov. Na svojej stránke o tom informuje Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR. Zmena platí pre všetkých cudzincov na základe nariadenia bieloruského prezidenta.

"Ak cudzinec cestuje do Bieloruskej republiky alebo tranzituje cez krajinu železničnou alebo automobilovou dopravou, musí mať platné bieloruské vízum," upozorňuje slovenský rezort diplomacie. Bezvízový režim sa nevzťahuje ani na cestujúcich, ktorí letecky pricestovali do Bieloruska z Ruskej federácie, keďže tieto lety patria k vnútroštátnym a nevykonáva sa na nich hraničná kontrola.

Cudzinci, ktorí sa v Bielorusku v rámci bezvízového pobytu plánujú zdržať viac ako päť dní, sa musia zaregistrovať na útvaroch bieloruského ministerstva vnútra v mieste svojho pobytu. Hotely, hostely, sanatóriá a iné ubytovacie zariadenia registrujú cudzincov automaticky. Doba bezvízového pobytu sa počíta v celých kalendárnych dňoch (prvý deň je deň príletu, posledný deň je deň odletu, nezávisle od času príletu alebo času odletu).

V prípade choroby alebo iných nepredvídateľných udalostí, ktoré cudzincovi bránia včas opustiť krajinu, je potrebné požiadať bieloruský úrad pre občianstvo a migráciu o predĺženie pobytu a udelenie výstupného víza.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.