Šachisti idú do Batumi s trojicou veľmajstrov Repka, Petrík, Jurčík

Ilustračná snímka. Foto: TASR - František Iván

Bratislava 30. júla (TASR) - Výkonný výbor Slovenského šachového zväzu (VV SŠZ) schválil nominácie družstiev na 43. Šachovú olympiádu, ktorá sa uskutoční 23. septembra - 6. októbra v gruzínskom Batumi.

"Hrať sa bude v dvoch samostatných sekciách - Open (mužské družstvá, ale prípustná je aj účasť žien) a ženský turnaj, kde môžu hrať len ženy. Na najväčšom šachovom sviatku sa predstavia hráči z vyše 180 krajín sveta a tiež družstvá telesne postihnutých šachistov, nepočujúci a nevidomí," informuje stránka chess.sk.

V sekcii Open bude Slovensko reprezentovať tím s trojicou veľmajstrov v zložení GM Christopher Repka, GM Tomáš Petrík, GM Marián Jurčík, IM Viktor Gažík a IM Martin Nayhebaver (kapitán IM Štefan Mazúr). V ženskom turnaji to budú IM Eva Repková, IM Zuzana Štočková, WGM Zuzana Cibíčková, WFM Monika Motyčáková a WFM Dominika Ferková (kapitán Igor Štohl). Pred dvoma rokmi v azerbajdžanskom Baku zaostali Slováci za očakávaniami, muži obsadili 61. miesto a ženy 47.

Počas olympiády v Batumi sa uskutoční aj volebný kongres Medzinárodnej šachovej federácie (FIDE), na ktorom budú delegáti jednotlivých krajín voliť nového prezidenta FIDE. Zatiaľ podali prihlášku traja kandidáti - Arkadij Dvorkovič (Rusko), Nigel Short (Anglicko) a Georgios Makropoulos (Grécko).

Konečné poradie 42. Šachovej olympiády (Baku):

Open turnaj: 1. USA 20 bodov (9-2-0), 2. Ukrajina 20 (10-0-1), 3. Rusko 18 (8-2-1), 4. India 16, 5. Nórsko 16, 6. Turecko 16 ..., 61. SLOVENSKO 12 (5-2-4)

ženy: 1. Čína 20 bodov (9-2-0), 2. Poľsko 17 (8-1-2), 3. Ukrajina 17 (7-3-1), 4. Rusko 16, 5. India 16, 6. USA 16 ..., 47. SLOVENSKO 12 (5-2-4)

Prehľad medailistov na open turnajoch od r. 1992:

1992 (Manila): 1. Rusko, 2. Uzbekistan, 3. Arménsko

1994 (Moskva): 1. Rusko, 2. Bosna a Hercegovina, Rusko II

1996 (Jerevan): 1. Rusko, 2. Ukrajina, 3. USA

1998 (Elista): 1. Rusko, 2. USA, 3. Ukrajina

2000 (Istanbul): 1. Rusko, 2. Nemecko, 3. Ukrajina

2002 (Bled): 1. Rusko, 2. Maďarsko, 3. Arménsko

2004 (Calviá): 1. Ukrajina, 2. Rusko, 3. Arménsko

2006 (Turín): 1. Arménsko, 2. Čína, 3. USA

2008 (Drážďany): 1. Arménsko, 2. Izrael, 3. USA

2010 (Chanty-Mansijsk): 1. Ukrajina, 2. Rusko, 3. Izrael

2012 (Istanbul): 1. Arménsko, 2. Rusko, 3. Ukrajina

2014 (Tromsö): 1. Čína, 2. Maďarsko, 3. India

2016 (Baku): 1. USA, 2. Ukrajina, 3. Rusko

ženský turnaj od r. 1992:

1992 (Manila): 1. Gruzínsko, 2. Ukrajina, 3. Čína

1994 (Moskva): 1. Gruzínsko, 2. Maďarsko, 3. Čína

1996 (Jerevan): 1. Gruzínsko, 2. Čína, 3. Rusko

1998 (Elista): 1. Čína, 2. Rusko, 3. Gruzínsko

2000 (Istanbul): 1. Čína, 2. Gruzínsko, 3. Rusko

2002 (Bled): 1. Čína, 2. Rusko, 3. Poľsko

2004 (Calviá): 1. Čína, 2. USA, 3. Rusko

2006 (Turín): 1. Ukrajina, 2. Rusko, 3. Čína

2008 (Drážďany): 1. Gruzínsko, 2. Ukrajina, 3. USA

2010 (Chanty-Mansijsk): 1. Rusko, 2. Čína, 3. Gruzínsko

2012 (Istanbul): 1. Rusko, 2. Čína, 3. Ukrajina

2014 (Tromsö): 1. Rusko, 2. Čína, 3. Ukrajina

2016 (Baku): 1. Čína, 2. Poľsko, 3. Ukrajina

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR