SaS:Rezort financií pripravil zákon,ktorým sa poruší bankové tajomstvo

Minister financií Peter Kažimír, archívna snímka. Foto: TASR Jakub Kotian

Bratislava 30. júla (TASR) - Návrh zákona o riešení krízových situácií na finančnom trhu podľa opozičnej strany SaS dláždi cestu policajnému štátu. Strana avizovala, že ak prejde v nezmenenej podobe, zasadí sa o to, aby sa urýchlene dostal pred Ústavný súd SR.

Návrh zákona pripravilo Ministerstvo financií (MF) SR. "Požiadavka MF SR, aby banky posielali štátu detailné informácie o pohyboch na účtoch právnických osôb a SZČO je postavená na princípe prezumpcie viny, keď štát na občanov hľadí ako na daňových podvodníkov," uviedla v stanovisku pre médiá podpredsedníčka SaS Jana Kiššová.

Podľa strany by mal rezort pristúpiť k iným opatreniam. "Namiesto toho, aby minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) prestal držať vo funkcii šéfa finančnej správy Františka Imreczeho, ktorého podozrievame napríklad z krytia daňových podvodov podnikateľa Ladislava B., dláždi cestu policajnému štátu," tvrdí poslanec strany Jozef Rajtár.

Návrh ministerstva financií je podľa SaS bezprecedentným prelomením ústavného práva občanov na súkromie a bankové tajomstvo. "Mimoriadne závažným ekonomickým dôsledkom takéhoto masového prelomenia bankového tajomstva by bolo to, že domáci i zahraniční podnikatelia by radšej investovali mimo Slovenska. V našej krajine by im totiž hrozilo, že dôverné finančné informácie o ich podnikaní získa konkurencia alebo mafia ako v 90. rokoch minulého storočia, keď mnohí čelili výpalnému na základe únikov dát z daňových úradov," poznamenala Kiššová. Podľa jej slov by za tento zásah do súkromia bankového tajomstva zaplatili občania cez poplatky v bankách a dane.

"Namiesto toho, aby MF SR jasne vysvetlilo, ako ochráni občanov pred zneužitím údajov a či im zjednoduší daňové priznania, ponúka iba zvýšenie rizika prelomenia bankového tajomstva a vyššiu byrokraciu,“ doplnil poslanec Eugen Jurzyca. Podľa SaS je trestuhodné, že Kažimír s takýmto nápadom vyšiel vôbec na verejnosť. "Mal by sa hanbiť a namiesto úvah o odchode do čela Národnej banky Slovenska odísť z verejného života," dodal Rajtár.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.