V kauze pôsobenia Lafarge v Sýrii vypovedal aj exminister Fabius

Na archívnej snímke francúzsky exminister zahraničných vecí Laurent Fabius. Foto: TASR/AP

Paríž 31. júla (TASR) - Bývalý francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius vypovedal ako svedok v kauze najväčšieho svetového výrobcu stavebných materiálov - švajčiarsko-francúzskej skupiny LafargeHolcim -, ktorá na súde čelí obvineniu, že počas svojho pôsobenia v Sýrii platila islamistickým extrémistom za "ochranu". Dialo sa tak v snahe zachovať výrobu v jednom zo závodov v krajine.

O Fabiusovom výsluchu z 20. júla informoval v utorok francúzsky denník Le Monde, ktorý sa odvolal na zdroje blízke vyšetrovaniu. Fabius pred súdom tvrdil, že informácie o snahách LafargeHolcim zachovať výrobu v Sýrii za cenu platieb islamistom - vrátane Islamského štátu - nevedel. Vyhlásil tiež, že si nie je istý, či vôbec vedel o tom, že v Sýrii je továreň Lafarge.

Le Monde vo svojom článku píše, že v lete roku 2013, keď sa francúzska diplomacia spolu s administratívou prezidenta Baracka Obamu usilovala o zosadenie sýrskeho prezidenta Bašára Asada, na území Sýrie pôsobila ako posledná francúzska spoločnosť práve Lafarge.

Vyšetrovatelia a súdy, ktorí sa zaoberajú okolnosťami zachovania výroby v jej továrni v Sýrii, sa už niekoľko mesiacov snažia dopátrať k zisteniu, či najvyšší francúzski štátni úradníci vedeli o krokoch podnikaných koncernom Lafarge s cieľom zachovať výrobu v jej továrni v Sýrii.

Koncern LafargeHolcim bol začiatkom júla francúzskym súdom obvinený z podielu na financovaní terorizmu i z podielu na zločinoch proti ľudskosti.

Koncern údajne vyplatil organizácii Islamský štát najmenej 13 miliónov eur za to, že jeho továreň v severnej Sýrii mohla fungovať aj počas vojny. Spoločnosť však pritom údajne nebrala ohľad ani na vlastných miestnych zamestnancov, ktorí sa stávali obeťami únosov či dokonca vrážd.

Podľa mimovládnych organizácií ide o prvý prípad, keď sa podarilo dohnať k zodpovednosti nadnárodnú firmu pôsobiacu v zóne vojnového konfliktu.

Sudcovia po obvinení nariadili spoločnosti Lafarge zložiť ako bezpečnostnú záruku 30 miliónov eur. Osem bývalých manažérov už medzičasom bolo obvinených z financovania teroristickej skupiny a ohrozenia životov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.