Vietnamský disident žijúci v exile bude viesť zápas z Nemecka

Nguyen Van Dai, archívna snímka. Foto: Wikipedia

Hanoj 31. júla (TASR) - Niekdajší vietnamský politický väzeň Nguyen Van Dai, žijúci v exile v Nemecku, sa v utorok zaviazal, že bude pokračovať v boji za ľud svojej krajiny. V utorok o tom informovala agentúra DPA.

Van Daia, 49-ročného právnika z Hanoja obhajujúceho ľudské práva, odsúdili v apríli vo vlasti na 15 rokov za mrežami a päť rokov domáceho väzenia za vykonávanie "aktivít zameraných na zvrhnutie štátu", teda komunistického režimu.

Avšak tlak Spojených štátov a Európskej únie viedli v júni k jeho prepusteniu. Potom odletel do Frankfurtu nad Mohanom, a keď Berlín s Hanojom dosiahli dohodu, disidentovi udelili v Nemecku azyl.

"Som smutný, že som ďaleko od svojich príbuzných, priateľov i domovského mesta a vôbec neviem, kedy sa budem môcť vrátiť. Som rád, že som sa dostal z väzenia komunistického režimu a prišiel do slobodnej a demokratickej krajiny," povedal Van Dai pre agentúru DPA. Vyjadril tiež názor, že pre svoju vec urobí viac v Nemecku než vo vietnamskej väznici.

"Keby som bol vo väzení, nemohol by som nijako prispieť k zápasu za slobodu, demokraciu a ľudské práva vo Vietname," dodal.

Život v Nemecku je podľa neho "úžasný".

"Vláda mi poskytla ubytovanie, dáva mi každý mesiac peniaze na živobytie, zdravotné poistenie, oblečenie..." pokračoval právnik.

"Ale neprišiel som do Nemecka za dobrým životom pre seba a svoju rodinu... Všetok svoj čas, rozum a silu vložím do ďalšieho zápasu za slobodu, demokraciu a ľudské práva vietnamského ľudu," vysvetlil.

Van Dai je spoluzakladateľom Bratstva za demokraciu - vo Vietname zakázanej voľnej skupiny disidentov, ktorá vyzýva na demokratické reformy v tomto komunistickom štáte jednej strany. Na Facebooku má skupina 40.000 prívržencov.

Aprílový verdikt nad právnikom odsúdili pozorovatelia ľudských práv aj zahraničné vlády.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.