Čaplovič: Zvolanie mimoriadneho školského výboru považujem za zbytočné

Na archívnej snímke Dušan Čaplovič. Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 1. augusta (TASR) – Zvolanie mimoriadneho Výboru Národnej rady (NR) SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport kvôli situácii v Slovenskej akadémii vied (SAV) považuje člen tohto výboru Dušan Čaplovič (Smer-SD) za zbytočné. Zároveň vo svojom stanovisku uviedol, že sa "na tomto letnom mediálnom divadle pod taktovkou opozičných poslancov nemieni zúčastňovať".

Opoziční poslanci, ktorí iniciovali zvolanie mimoriadneho školského výboru, podľa Čaploviča zabúdajú, že zákon je otvorený a zmeny, ktoré mali pomôcť nepriamou novelou zákona o zabezpečovaní kvality vysokoškolského zákona na júnovej schôdzi parlamentu, vetoval prezident SR Andrej Kiska a NR SR bude o tomto zákone opätovne rokovať na riadnej septembrovej schôdzi.

"Taktiež zabúdajú, že 'na ťahu' je SAV, a to v tom, že musí predložiť a vyčísliť všetok majetok jednotlivých ústavov a pracovísk SAV, nielen často formálne ako doteraz. Treba preto postupovať dôkladne a dôsledne pri registrácii verejných výskumných inštitúcií (VVI), do ktorých sa má odovzdať rozsiahly majetok štátu, teda všetkých občanov SR," povedal Čaplovič.

Podotkol, že v tomto smere sa zhoduje s vedením rezortu. "Pokiaľ to však ústavy SAV nesplnia, ťažko hovoriť o kvalitnej transformácii štátneho majetku do vlastníctva SAV a jej ústavov," povedal Čaplovič.

Z týchto dôvodov považuje bývalý minister školstva zvolanie mimoriadneho školského výboru za zbytočné. "Na rade je vedenie SAV a následne rezort školstva, ako aj opätovné prerokovanie vráteného, už spomínaného zákona v pléne NR SR na jej septembrovej schôdzi," uviedol Čaplovič. Ako ďalej doplnil, dovtedy verí, že si SAV splní svoje povinnosti, najmä čo sa týka transparentného prevodu majetku do VVI.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.