Afganskí aktivisti varujú pred bagatelizovaním ICC zo strany USA

Archívna snímka, proces pred Medzinárodným trestným súdom (ICC) v Haagu. Foto: TASR/AP

Islamabad 11. septembra (TASR) - Afganskí ľudskoprávni aktivisti varujú, že útok poradcu Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Johna Boltona na Medzinárodný trestný súd (ICC) zosilní atmosféru beztrestnosti v Afganistane, predĺži vojnu a povzbudí tých, čo páchajú násilné činy. Informovala o tom v utorok agentúra AP.

Bolton v pondelok uviedol, že Washington nebude spolupracovať so súdom sídliacim v Haagu, ktorého cieľom je postaviť pred spravodlivosť páchateľov vojnových zločinov, zločinov proti ľudskosti a genocídy.

AP pripomína, že z údajného spáchania vojnových zločinov v Afganistane je obviňovaná aj americká Ústredná spravodajská služba (CIA) a americké sily.

"Je to veľmi nešťastné, pretože učinením spravodlivosti zadosť pre obete sa môže podporiť mierový proces v Afganistane," uviedla Sina Samarová, šéfka Afganskej nezávislej komisie pre ľudské práva (AIHRC). "Spravodlivosť nie je luxus. Je to základné ľudské právo," dodala.

Podľa Boltona ICC ohrozuje "ústavné práva" Američanov a zvrchovanosť Spojených štátov. Bolton tiež pohrozil súdu a jeho personálu sankciami, ak bude pokračovať vo vyšetrovaní údajných vojnových zločinov spáchaných Američanmi v Afganistane.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.