Kažimír: František Imrecze by mal vystúpiť vo výbore budúcu stredu

Na snímke sprava minister financií SR Peter Kažimír a prezident finančnej správy František Imrecze. Foto: TASR - Marko Erd

Bratislava 12. septembra (TASR) – Prezident Finančnej správy (FS) SR František Imrecze by mal vystúpiť vo Výbore NR SR pre financie a rozpočet budúci týždeň v stredu (19. 9.). Vyplýva to z informácií, ktoré má minister financií Peter Kažimír (Smer-SD). Imrecze by mal na výbore vysvetľovať situáciu okolo zistení Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF), ktoré sa týkajú aj podhodnocovania čínskeho textilu v hodnote približne 300 miliónov eur.

Kažimír v pondelok (10. 9.) požiadal Imreczeho o vystúpenie v parlamentnom výbore. "Podľa mojich informácií po dohode so šéfom výboru sa tak má stať budúci týždeň v stredu," skonštatoval minister financií v stredu pred rokovaním vlády.

Súčasne deklaroval, že bude následne informovať o svojich krokoch. "Zároveň chcem verejne prisľúbiť, že na základe priebehu a záverov rokovania tohto výboru sa ja verejne vyjadrím najneskôr ďalší deň do 12. hodiny, to znamená budúci týždeň vo štvrtok," dodal Kažimír. Zdôraznil, že prezident finančnej správy má právo obhájiť sa a podľa neho by na to mali myslieť aj opozičné strany.

Imrecze v utorok (11. 9.) informoval, že inicioval stretnutie s najvyšším predstaviteľom OLAF-u, kde si chce zladiť stanoviská európskeho úradu z hľadiska metodológie výpočtu dodatočnej hodnoty cla a tiež sa dohodnúť na ďalšom postupe v spoločnom dialógu.

Prezident finančnej správy na utorkovom brífingu podčiarkol, že Európska komisia (EK) nevedie voči SR žiadne konanie a ani od nej nevymáha žiadne peniaze. Slovensko však vedie s Európskou úniou (EÚ) diskusiu o probléme tzv. podhodnocovania tovaru dovážaného do EÚ z krajín mimo Európy.

OLAF podľa Imreczeho určil na prelome rokov 2014 a 2015 metodiku, ako stanovovať colnú hodnotu colne rizikového tovaru, akým je textil a obuv z Ázie, najmä z Číny. Na základe tejto metodiky však podľa Imreczeho OLAF vyčíslil štátmi EÚ nevymožené clo aj za predchádzajúce dva roky, keď metodika neplatila. SR takýto postup odmieta. "My nemienime akceptovať to, že by sme mali tento colný dlh zaplatiť a budeme sa o svoju pravdu biť všetkými možnými nástrojmi," zdôraznil 10. septembra Imrecze.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.