Š. Abe bude viesť s Putinom rozhovory o mierovej zmluve a ostrovoch

Japonský premiér Šinzó Abe, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Tokio 14. septembra (TASR) - Japonský premiér Šinzó Abe v piatok oznámil, že tento rok sa znova stretne s ruským prezidentom Vladimirom Putinom na ďalšie rozhovory o Putinovom návrhu, aby obe krajiny podpísali mierovú zmluvu a prediskutovali štatút ostrovov Kurilského súostrovia, o ktoré Tokio aj Moskva súperia.

Abe počas debaty o politike s kolegami svojej strany však uviedol, že Japonsko chce vyriešiť teritoriálny spor ešte pred podpísaním mierovej dohody. Premiér tak zopakoval dlhodobý postoj svojej krajiny k tomuto problému.

Abe sa vrátil z Vladivostoku na ruskom Ďalekom východe, kde mal stretnutie s Putinom a zúčastnil sa aj na ekonomickej konferencii. Informoval, že obaja lídri sa pravdepodobne znova zídu ešte tento rok.

Putin podľa agentúry AP v stredu vyhlásil, že Japonsko aj Rusko by mali mierovú dohodu podpísať ešte pred koncom tohto roka a neskôr diskutovať o spomínaných ostrovoch. Putin vyjadril názor, že podpísanie mierovej zmluvy by "uľahčilo riešenie všetkých problémov, ktoré nie sme schopní urovnať už 70 rokov." Putin podľa vlastných slov vyzval na zmenu prístupu, lebo "70 rokov iba rokujeme".

"Musíme vnímať signály, ktoré vysielajú slová prezidenta Putina," povedal v piatok Abe. "Niet pochýb, že (Putin) vyjadril ochotu ohľadne potreby podpísať mierovú dohodu," dodal.

Aj Abe chce už pohnúť vývoj v spore dopredu, preto obaja lídri vedú rozhovory častejšie než kedykoľvek predtým. Obe strany - v nádeji na ďalšie zlepšovanie vzťahov - tiež prvýkrát pracujú na spoločných ekonomických projektoch pre sporné ostrovy.

Sovietsky zväz zabral štyri z najjužnejších ostrovov Kurilského súostrovia, ktoré Japonsko nazýva Severné teritóriá, v posledných dňoch druhej svetovej vojny. Tento spor o ostrovy bránil obom stranám uzavrieť povojnovú mierovú zmluvu oficiálne ukončujúcu vojnový stav.

Tokio vznáša na základe dohody z roku 1855 nárok konkrétne na ostrovy Iturup, Kunašir, Šikotan a skupinu ostrovčekov Habomai. Tokio ruskú zvrchovanosť neuznáva.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.