Školský výbor NR SR sa stretne v súvislosti so SAV opäť do 30 dní

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Andrej Galica

Bratislava 14. septembra (TASR) - Parlamentný školský výbor sa stretne v súvislosti s riešením situácie okolo transformácie inštitúcií Slovenskej akadémie vied (SAV) na verejné výskumné inštitúcie znovu do 30 dní. Zhodli sa na tom jeho členovia počas piatkového mimoriadneho zasadnutia.

"Výbor sa uzniesol na tom, že máme informovať o tom, aké konkrétne kroky sa dajú realizovať. Je to komplexná situácia, ktorú je potrebné riešiť v súčinnosti s Národnou radou (NR) SR, SAV, ministerstvom financií. Do 30 dní predložíme materiál, ktorý bude vyplývať zo všetkých zúčastnených strán," poznamenala po skončení výboru ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nominantka SNS). Predseda SAV Pavol Šajgalík podotkol, že členom školského parlamentného výboru predložili návrhy na riešenie situácie. "My sme ponúkli vytvorenie akejkoľvek súčinnosti, či už s ministerstvom školstva alebo s parlamentným výborom. Dúfame, že sa tak stane. To bude prvý signál toho, či sa vytvoria akékoľvek pracovné skupiny na naplnenie možných alternatív," povedal Šajgalík.

Prvým návrhom bolo, "aby SAV nebola nútená do transformácie cestou, ktorá vedie likvidáciou ústavov, ale aby im bolo umožnené, aby sa zachovala kontinuita ústavov pri transformácii". Podľa člena Predsedníctva SAV Františka Simančíka našli u členov výboru istotu v tom, že sa urobí všetko pre to, aby sa neistoty z neprávneho stavu odstránili. "Budeme hľadať cestu dobrej novely zákona o SAV, takej, aby bola s ňou spokojná akadémia aj štát. Čiže by sme dospeli k tomu, že by nemuselo dôjsť k spätnému prechodu u väčšiny organizácií," povedal Simančík.

SAV počas zasadnutia výboru navrhla, aby bola zaregistrovaná len tá časť ústavov, ktoré splnili podmienky. Podľa Lubyovej však SAV v minulosti striktne nesúhlasila s tým, že by boli zaregistrované len niektoré ústavy. Podľa nej žiadala, aby boli zaregistrované buď všetky, alebo žiadne. Podľa ministerky však žiadna organizácia vtedy podmienky úplne nesplnila.

Lubyová pripomenula, že majetok, ktorý spravuje SAV, je majetkom štátu. "SAV nie je vlastníkom, je len správcom. To, či ostane alebo nezostane správcom, ja garantovať neviem. V tejto súvislosti koná ministerstvo financií," dodala ministerka s tým, že podľa nej by bolo vhodné, aby majetok zostal naďalej majetkom štátu.

Podľa ministerky ústavy SAV tým, že bola schválená novela, majú v súčasnosti lepšie postavenie o uchádzanie sa o granty, ako to bolo doteraz, kým boli v právnom vákuu. "Schopnosť SAV čerpať prerátaná na rok klesla o 95 percent s predchádzajúcim programovým obdobím. Nesúvisí to s predchádzajúcimi dvomi mesiacmi, ale s uplynulými rokmi," dodala ministerka.

Podľa podpredsedníčky školského parlamentného výboru Veroniky Remišovej (OĽaNO) na usporiadanie výboru nebolo neskoro. "Vidíme, že novela, ktorú prijali poslanci, spôsobila obrovskú právnu neistotu a môže ešte spôsobiť, keď sa bude aplikovať. My sme chceli od ministerky počuť konkrétne kroky, ktoré urobí, a aj záruky v oblasti majetku," povedala Remišová. Poslanec Národnej rady SR Branislav Gröhling (SaS) podotkol, že nebude súhlasiť s tým, "aby ministerka školstva hádzala horúci zemiak na NR SR, nech v skrátenom legislatívnom konaní na októbrovú schôdzu prinesie vládny návrh zákona". Podľa neho podávať pozmeňovací návrh zo strany poslancov je v tejto súvislosti absolútne neprípustné.

Predseda školského parlamentného výboru Ľubomír Petrák (Smer-SD) tvrdí, že by bolo vhodné, aby novela zákona o SAV nadobudla účinnosť od 1. októbra. "SAV by tak mohla administratívne uzavrieť celý mesiac. Je však na to potrebná súčinnosť NR SR, ministerstva spravodlivosti a prezidenta SR, aby vytvorili vhodné podmienky pre dané nadobudnutie účinnosti," poznamenal Petrák.

Inštitúcie SAV zostanú v stave, v akom boli pred transformáciou. Rozhodli o tom v utorok (11.9.) poslanci Národnej rady SR 76 hlasmi, čím prelomili veto prezidenta Andreja Kisku k zákonu o vysokých školách. Jeho súčasťou je aj novela zákona o SAV.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.