A. Ziolkovský: Hanbím sa za kňazov, ktorí zneužívali maloletých

V relácii SVET Tu a teraz je výkonný sekretár Konferencie biskupov Slovenska Anton Ziolkovský. Foto: Tablet.TV

Bratislava 15. septembra (TASR) – Hoci v oficiálnom programe stretnutia predsedov biskupských konferencií krajín strednej a východnej Európy, ktoré sa uskutočnilo 6. a 7. septembra v Bratislave, otázka zneužívania maloletých kňazmi nefigurovala, podľa výkonného sekretára Konferencie biskupov Slovenska Antona Ziolkovského sa jej účastníci venovali v neformálnych rozhovoroch. Uviedol to v diskusnej relácii Tablet.TV SVET Tu a teraz. Zároveň poznamenal, že sa hanbí za kňazov, ktorí zneužívali maloletých. Rovnako sa hanbí aj za biskupov, ktorí škandály kryli.

"V strednej a východnej Európe, chvalabohu, nateraz nebadáme markantný vzostup týchto škandálov, ako napríklad v Írsku alebo Spojených štátoch," priblížil Ziolkovský. Podľa jeho názoru by ani zrušenie celibátu nepomohlo riešeniu týchto problémov, pretože štatisticky najviac zneužívaných je práve v rodinách. "V posledných rokoch sa spôsob skúmania uchádzačov o štúdium teológie sprísnil, absolvujú niekoľko psychotestov aj počas štúdia. Je obrovská snaha, aby sa ľudia s týmito predispozíciami do seminára ani nedostali," uviedol.

Stretnutie predsedov biskupských konferencií krajín strednej a východnej Európy sa v Bratislave konalo po tretíkrát a zúčastnilo sa na ňom 11 zástupcov biskupských konferencií, z toho päť kardinálov. "Témou stretnutia bola Pravda a kultúra života, kde sme sa venovali teologickej téme pravdy," spresnil Ziolkovský a dodal, že táto téma a s ňou spojená otázka chápania ľudskej dôstojnosti je stále aktuálna.

Ziolkovský je optimistom ohľadom otázky, či stredná a východná Európa môže slúžiť ako inšpirácia pre západné krajiny. Jeho optimizmus vyplýva "z našej mentality a z poznania celkovej kultúrnej situácie, ktorá v Európe existuje." Podľa neho "západná Európa postupne vyčerpáva svoje vnútorné zdroje, ktoré by naďalej mohli byť zdrojom jej blahobytu. Demokracia žije z hodnôt, ktoré sama nevie vyprodukovať. Demokracia žije z hodnôt, ktoré sú vytvárané na komunitnej úrovni základných sociálnych jednotiek, ako je napríklad rodina. Vývoj v západnej časti kontinentu nasvedčuje, že tento rozmer tam prestáva fungovať," myslí si Ziolkovský s tým, že cirkvi strednej a východnej Európy majú možnosť inšpirovať Západ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.