Sýria kritizuje podporu vyšetrovacieho orgánu OSN pre Sýriu

Foto: TASR/AP

New York 15. septembra (TASR) - Sýria ostro kritizuje pripravované ministerské podujatie venované vyšetrovaciemu orgánu OSN, ktorý pomáha pri dokumentovaní vážnych zločinov páchaných počas sedemročnej sýrskej vojny, vrátane možných vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti.

Sýrsky veľvyslanec pri svetovej organizácii Bašár Džaafarí v piatkovom liste predsedovi Valného zhromaždenia OSN Miroslavovi Lajčákovi uviedol, že podujatie avizované na 27. septembra je ďalším "deštruktívnym" krokom jeho organizátorov, Kataru a Lichtenštajnska, informovala agentúra AP.

Podujatie sa bude konať popri výročnom stretnutí svetových lídrov počas zasadnutia VZ OSN.

Džaafarí zopakoval tvrdenie Sýrie, že vyšetrovací orgán zriadený Valným zhromaždením OSN v decembri 2016 je protiprávny a porušuje Chartu OSN. Vyhlásil tiež, že všetky dôkazy, ktoré zhromaždí, "budú neprípustné pre budúce trestné konania".

Rezolúcia ustanovujúca tento orgán, známy ako "Medzinárodný, nestranný a nezávislý mechanizmus", uvádza, že bude pomáhať zbierať a analyzovať dôkazy o porušovaní ľudských práv a medzinárodného humanitárneho práva s cieľom "uľahčiť a urýchliť spravodlivé a nezávislé trestné konania".

Tento orgán má podľa rezolúcie "úzko koordinovať" svoju činnosť s Nezávislou medzinárodnou vyšetrovacou komisiou pre Sýriu, ktorú zriadila Rada OSN pre ľudské práva sídliaca v Ženeve. Vyšetrovania komisia tvrdí, že sýrska vláda i povstalecké sily sa dopustili vojnových zločinov, pričom vládu v Damasku obvinila z použitia chemických zbraní.

Katarská misia pri OSN označila rezolúciu, ktorej spolupredkladateľmi bolo 58 krajín a ktorá bola prijatá veľkou väčšinou hlasov, za "rozhodný krok na zaistenie zodpovednosti za vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti". Sýrsky civilisti sú podľa nej "naďalej vystavovaní ohavnému porušovaniu" ľudských práv.

"Teraz je kľúčové zdôrazniť, že politický proces zameraný na ukončenie tohto konfliktu musí zahŕňať aj hodnoverné a komplexné opatrenia proti beztrestnosti," dodala misia pri vysvetlení, prečo s Lichtenštajnskom navrhla zmienené ministerské podujatie.

Keď bola príslušná rezolúcia o vyšetrovacom orgáne schválená, Džaafarí ju označil za "evidentné zasahovanie do záležitostí členského štátu OSN", ako aj "priamu hrozbu pre vyriešenie" sýrskeho konfliktu, ktorý si podľa monitorovacích skupín vyžiadal najmenej 400.000 životov.

V piatkovom liste Džaafarí napísal, že situácii v Sýrii je "v súčasnosti v chúlostivej fáze". Niektoré vlády podľa neho "podporujú chaos a terorizmus v Sýrii" a vyvíjajú tlak na sýrsku vládu a jej spojencov vedúcich "vojnu proti globálnemu terorizmu".

Džaafarí obvinil OSN, že sa zanechala svoju neutralitu a reaguje na "politický a finančný tlak a polarizačné praktiky niektorých členských štátov", najmä tých, ktoré podporujú inkriminovaný vyšetrovací orgán. Tvrdí tiež, že Sýria je so svojimi inštitúciami "plne schopná dosiahnuť spravodlivosť a zodpovednosť bez vonkajšieho a ničivého zasahovania".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.