Bratislava 15. septembra (TASR) - Potrebujeme viac investovať do tzv. druhošancového vzdelávania a rekvalifikácií, pretože Slovensko je jednou z ekonomík, ktorá bude najviac ohrozená robotizáciou. Pre TASR to povedala Zuzana Poláčková zo Slovenskej akadémie vied počas medzinárodnej konferencie Hodnotenie fondov EÚ – sme schopní poučenia? (13.9.), ktorá sa týkala programového obdobia v rokoch 2007 – 2013.
Veľkou výzvou podľa nej je, že Slovensko potrebuje pripraviť ľudí na to, že množstvo miest pre nízkokvalifikovaných pracovníkov nahradia automaty. „Ďalšou veľkou výzvou je poskytovanie verejných služieb zamestnanosti. Mali by byť viac zamerané na konkrétne cieľové skupiny, aby sa s ľuďmi pracovalo viac individuálne, ako je to teraz,“ poukázala na súčasný stav.
V súvislosti s Rómami uviedla, že mnohí chcú pracovať a sú zruční. Ich podmienky na trhu práce sú však náročnejšie ako u nerómskej populácie. Je tam veľa zásadných štrukturálnych prekážok, ktoré komplikujú vstup a zotrvanie na trhu práce, ide aj o dopravu z osady. „Keď cesta zaberie dve až tri hodiny, je racionálnym riešením, že asi nepôjdete pracovať za takýchto podmienok, keď musíte vstávať ráno o pol štvrtej, aby ste mohli nastúpiť do rannej zmeny,“ uviedla odborníčka s tým, že v mnohých situáciách je to reálna prekážka.
"S pomocou štrukturálnych fondov a Európskej únie (EÚ) financujeme do veľkej miery aktívnu politiku trhu práce, ktorá by bola bez pomoci EÚ asi ťažko realizovateľná v takom rozsahu," konštatovala Poláčková. V uplynulom programovom období bolo vytvorených napríklad vyše 88.000 pracovných miest.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR