Najvyšší súd SR zamietol odvolanie exposlanca Petra Ďuračku

Peter Ďuračka, archívna snímka. Foto: TASR/Michal Jurči

Bratislava 27. septembra (TASR) - Najvyšší súd (NS) SR vo štvrtok na svojom verejnom zasadnutí zamietol odvolanie exposlanca Petra Ďuračku v kauze podvodu, ktorá siaha až do roku 1996. Dôkazy boli podľa predsedu trojčlenného senátu NS SR vykonané zákonným spôsobom a odvolanie je nedôvodné. Verdikt je právoplatný.

V tejto veci prebehli na NS SR už tri dovolacie konania a zaoberal sa tým aj Ústavný súd SR.

Peter Ďuračka si trest už dávno odsedel, ale ide mu o obnovu konania a aby NS SR vec vrátil prvostupňovému súdu. Ako podľa Ďuračku aj jeho obhajcu bola v tejto kauze neprimeraná dĺžka konania - až 22 rokov, došlo k porušeniu jeho práv a dokonca k manipulácii spisového materiálu. Žiadal napadnutý rozsudok zrušiť a vrátiť vec naspäť prvostupňovému súdu. Rozsudok prvostupňového súdu bol podľa jeho názoru nezákonný. Ďuračka sa štvrtkového zasadnutia nezúčastnil a zastupoval ho jeho obhajca.

"Krajský súd v Bratislave v trestnej veci obžalovaného Ing. P. Ď. pre pokračovací trestný čin podvodu podľa paragrafu 250 odseku 1, odseku 4 Trestného zákona v znení účinnom do 1. januára 2006, na hlavnom pojednávaní konanom 16. marca tohto roku rozhodol tak, že obžalovaného uznal vinným z pokračujúceho trestného činu podvodu podľa paragrafu 250," uviedol vo štvrtok pre TASR hovorca Krajského súdu v Bratislave (KS) Pavol Adamčiak.

Súd ho odsúdil na súhrnný trest odňatia slobody na tri roky, štyri mesiace a 18 dní. Okrem toho obžalovanému uložil trest zákazu činnosti riadiť motorové vozidlá akéhokoľvek druhu na dobu šiestich rokov.

Najvyšší súd v roku 2008 na svojom verejnom zasadnutí znížil trest odňatia slobody bývalému poslancovi Národnej rady SR za SDK Petrovi Ďuračkovi na päť rokov. Trojčlenný senát NS SR exposlanca uznal vtedy vinným z trestného činu podvodu podľa paragrafu 250, ktorého sa dopustil v roku 1996 na Daňový úrad Bratislava IV. Zrušil verdikt nižšej inštancie KS, pokiaľ ide o výšku trestu. Naďalej platí, že spomínanému daňovému úradu musel zaplatiť odsúdený škodu vo výške osem miliónov Sk (265.551 eur). Zároveň ostal v platnosti aj rozsudok KS o šesťročnom zákaze viesť motorové vozidlo.

KS exposlanca odsúdil 27. júna 2007 za podvod na osemročný trest v najľahšej, prvej nápravnovýchovnej skupine. Zároveň podľa rozsudku súdu mal zaplatiť osemmiliónovú škodu (265.551 eur), ktorú spôsobil daňovému úradu.

Svojím vtedajším rozsudkom NS SR súčasne zrušil predchádzajúce rozsudky Okresného a Krajského súdu v Bratislave, ktoré exposlanca potrestali trojročným väzením za útok na policajnú hliadku. Z verdiktov súdov potvrdil len zákaz šoférovania na šesť rokov. Peter Ďuračka totiž práve terénnym autom pred svojím domom a po naháňačke mal na začiatku augusta 2004 zaútočiť na policajta. Exposlanec bol za mrežami aj za útok na verejného činiteľa. Bývalý politik bol mediálne známy svojimi údajnými viacerými roztržkami s policajtmi.

V roku 2017 napokon päťčlenný senát Najvyššieho súdu SR pod vedením Štefana Harabina na verejnom zasadnutí vyhovel dovolaniu bývalého poslanca Národnej rady SR Ďuračku v tejto dlhoročnej kauze podvodu. NS SR vrátil vec na nové prerokovanie naspäť KS v Bratislave. Dovolací senát tak zrušil pôvodné rozsudky NS SR z roku 2008 a bratislavského KS z roku 2007.

Výberová chronológia kauzy exposlanca Petra Ďuračku

jún 2001 - Exposlanca Národnej rady (NR) SR Petra Ďuračku začal vyšetrovateľ stíhať pre trestný čin podvodu prevyšujúceho 8,7 milióna korún. Ďuračka sa ho mal dopustiť v roku 1996, keď mu miestny daňový úrad na základe jeho žiadosti vyplatil v uvedenej výške odpočet dane z pridanej hodnoty. Ďuračka mal o odpočet dane žiadať na základe dokladu o fiktívnej zmluve o diele medzi firmami Chemtrans, s. r. o., a Polychemkomerc, a. s.

28. februára 2005 - Dozorujúci prokurátor doručil na súd obžalobu na bývalého poslanca NR SR Ďuračku, ktorý sa dopustil viacmiliónového podvodu s fiktívnym vykonaním zdaniteľného plnenia.

5. decembra 2005 - Na štvrtý pokus sa Senátu Krajského súdu (KS) v Bratislave podarilo otvoriť hlavné pojednávanie s exposlancom Ďuračkom obvineným z viacmiliónového podvodu na DPH.

27. júna 2007 - Bratislavský KS poslal exposlanca NR SR Ďuračku na osem rokov za mreže v najľahšej prvej nápravnovýchovnej skupine. Exposlanec podľa súdu spáchal trestný čin podvodu, keď si v roku 1996 neoprávnene uplatňoval DPH.

30. októbra 2008 - NS SR na svojom verejnom zasadnutí znížil trest odňatia slobody Ďuračkovi na päť rokov a uložil mu peňažitý trest vo výške 33.193 eur.

máj 2010 - Košický okresný súd Ďuračku prepustil podmienečne na slobodu.

23. septembra 2011 - Bývalý poslanec NR SR Ďuračka nemusí platiť peňažitý trest vo výške 33.193 eur. Rozhodol o tom Krajský súd v Bratislave.

12. augusta 2013 - NS SR na neverejnom zasadnutí zamietol dovolanie exposlanca Ďuračku voči rozsudku NS SR, ktorý ho koncom októbra 2008 za podvod odsúdil na päť rokov odňatia slobody a peňažitý trest vo výške 33.193 eur.

9. júna 2014 - Exposlanec NR SR Ďuračka neuspel na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP) so svojou sťažnosťou voči Slovenskej republike. Ďuračka namietal, že bolo porušené jeho právo na spravodlivé prerokovanie prípadu, pretože Ústavný súd SR sa odmietol zaoberať jeho sťažnosťou a tiež preto, že nedostal advokáta, ktorý by ho zastupoval. Sťažnosť exposlanca bola podľa súdu nepodložená.

28. februára 2017 - Päťčlenný senát NS SR pod vedením Štefana Harabina na svojom verejnom zasadnutí vyhovel dovolaniu bývalého poslanca NR SR Ďuračku v dlhoročnej kauze podvodu. NS SR vrátil vec na nové prerokovanie naspäť KS v Bratislave.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.