Žiaci na Slovensku majú problém s kybernetickou bezpečnosťou

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Michal Svítok

Bratislava 18. decembra (TASR) – Priemerná úspešnosť v IT Fitness Teste 2018 v stredných a vysokých školách klesla zo 42,59 % v roku 2017 na 36,60 % v tomto roku. Riešitelia dosiahli najnižšiu úspešnosť v kategórii Bezpečnosť a počítačové systémy, priemerná úspešnosť študentov bola 20,82 %, učitelia dosiahli 35,37 %. O výsledkoch 7. ročníka testovania IT zručností na Slovensku informovala v utorok IT Asociácia Slovenska.

Test mal informačnú časť a vedomostno-kompetenčnú. Študenti majú problém s kritickým hodnotením, analýzou textu i s identifikáciou bezpečnostných hlásení počítača, uvádza asociácia. Naopak, úspešnosť v texte pre základné školy stúpla z 39,56 % na 46,10 %, čo ocenil koordinátor testu František Jakab a dodal, že na základných školách stúpa záujem o vyučovanie IT.

Medzi školami v jednotlivých krajoch sú výrazné rozdiely, v teste pre základné školy je najvyššia priemerná úspešnosť v Bratislavskom kraji 54 % a najnižšia je v Trenčianskom kraji 32 %. Podľa autorov IT Fitness Testu sú nepriaznivé výsledky dôsledkom slabej kvality a rozdielov vo vyučovaní informatiky.

Výsledky ukázali, že užívateľ je najväčšou slabinou kybernetickej bezpečnosti v organizácii, kde pracuje, ale aj hrozbou pre seba samého, uviedol k výsledkom v kybernetickej bezpečnosti vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD). “Mladí ľudia nevenujú pozornosť bezpečnostným hláseniam,“ konštatoval. Podľa neho sú nepozorní pri nastavovaní hesiel, nedodržiavajú pravidlá pri napojení sa do verejnej siete, ale aj pri odklikávaní notifikácií. Aj vo vzdelávaní sa treba zamerať na kybernetickú bezpečnosť, zdôraznil vicepremiér.

Viceprezident IT Asociácie Slovenska Mário Lelovský k výsledkom povedal, že mladá generácia nie je naďalej v oblasti IT dostatočne pripravená na profesijný život. „Bez ovládania a aplikácie digitálnych zručností v praxi budú absolventi škôl pre pracovný trh len akýmsi polotovarom,“ uviedol s tým, že sa treba zaoberať kvalitou učiteľov a vyučovania informatiky a matematiky na školách.

Podľa expertných analýz z Európskej komisie vznikne do roku 2020 v IT oblasti asi pol milióna pracovných miest, ktoré bude problematické obsadiť, povedal vedúci Zastúpenia Európskej komisie v SR Ladislav Miko s tým, že počet týchto pozícií ročne stúpne okolo 3 %. V IT segmente je priestor na realizáciu aj pre ženy a dievčatá, pripomenul Mika smerom ku preferenciám rodičov a pripomenul užívateľom internetu na Slovensku, že treba vedieť informácie vyhodnocovať, posudzovať ich kvalitu, dôveryhodnosť a pravdivosť.

Do IT Fitness Testu 2018 sa od konca apríla do konca júna 2018 zapojilo viac ako 30.000 žiakov, učiteľov a študentov zo základných, stredných a vysokých škôl.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.