Francúzsko, Španielsko, Švédsko a Británia uznali Guaidóa

Juan Guaidó, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Madrid 4. februára (TASR) - Francúzsko, Španielsko, Švédsko a Británia v pondelok oznámili, že uznali lídra venezuelskej opozície Juana Guaidóa za dočasného prezidenta krajiny a vyzvali ho, aby vypísal nové prezidentské voľby. Informovala o tom agentúra AP.

Britský minister zahraničných vecí Jeremy Hunt na Twitteri oznámil, že venezuelský prezident Nicolás Maduro nevypísal nové prezidentské voľby v osemdňovom ultimáte, ktoré mu dali európske krajiny.

Británia a ďalšie európske krajiny teraz podľa Hunta uznali Juana Guaidóa za dočasného prezidenta v súlade s venezuelskou ústavou, až kým sa nebudú môcť uskutočniť dôveryhodné voľby.

Maduro v nedeľu odmietol výzvu niektorých európskych krajín, aby vypísal nové voľby hlavy štátu po tom, ako sa predseda parlamentu Juan Guaidó 23. januára vyhlásil za dočasného najvyššieho predstaviteľa krajiny.

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian Guaidóa vyzval, aby vypísal predčasné prezidentské voľby, ktoré Venezuele zabezpečia mierové ukončenie krízy.

Švédska ministerka zahraničných vecí Margot Wallströmová sa pre švédsku televíznu stanicu SVT vyjadrila, že hlasovanie, ktoré Madurovi zabezpečilo moc, neboli "slobodné a spravodlivé voľby".

Maduro sa 10. januára napriek sporným prezidentským voľbám ujal vlády na ďalšie šesťročné obdobie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.