V kauze úniku kalu v Ajke padne verdikt v obnovenom súdnom procese

Na archívnej snímke pohľad na pretrhnutú hrádzu skládky s červeným toxickým kalom z hlinikárne na spracovanie bauxitu Timfoldgyar pri Ajke v maďarskej obci Kolontár 6. októbra 2010. Foto: TASR/AP

Budapešť 4. februára (TASR) - V obnovenom súdnom procese v kauze tragického úniku kalu z odkaliska hlinikárne v Ajke, pri ktorom v roku 2010 zomrelo desať ľudí, vynesie v pondelok rozsudok súd v severomaďarskom Győri.

Informovala o tom agentúra MTI, ktorá pripomenula, že na západe Maďarska sa 4. októbra 2010 pretrhla hrádza odkaliska a toxický červený kal zaplavil obce Kolontár, Devecser a Somlóvásárhely. Katastrofa si vyžiadala desať obetí na životoch a ďalších vyše 200 ľudí utrpelo zranenia. Zničených bolo zhruba 400 domov i celý ekosystém rieky Marcal.

V kauze v januári 2012 obvinil prokurátor 15 zamestnancov hlinikárskej spoločnosti MAL (Magyar Alumínium) vrátane viacerých členov vedenia podniku. Súdny proces sa začal 25. septembra 2012.

Súd vo Veszpréme 28. januára 2016 oslobodil spod obžaloby všetkých obvinených s odôvodnením, že príčinou katastrofy bola "strata stability podložia, ktorá spôsobila deštrukciu hrádze odkaliska".

Odvolací súd v Győri 2. februára 2017 však platnosť verdiktu prvostupňového súdu zrušil a nariadil nový súdny proces.

"Prvostupňový súd porušil niekoľko procesných pravidiel a jeho rozsudok nie je možné zrevidovať," argumentoval odvolací súd, ktorý v marci 2017 oznámil, že obnovený súdny proces bude pojednávať súd v Gyôri. Veszprémszky súd totiž nemá vhodných sudcov, ktorí by mohli v kauze pojednávať, pričom ďalší sudcovia sú z opakovaného procesu vylúčení.

Obnovený súdny proces sa začal 11. decembra 2017.

Spravodajca TASR Ladislav Vallach

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.