Dôvera investorov v ekonomiku eurozóny vo februári klesla

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Frankfurt nad Mohanom 4. februára (TASR) - Investorom v eurozóne sa aj vo februári zhoršila nálada. Ich dôvera v ekonomiku menového bloku klesla už šiesty mesiac v rade a na najnižšiu úroveň od novembra 2014.

Podľa najnovšieho prieskumu renomovaného inštitútu Sentix index dôvery, ktorý odráža náladu investorov v 19 štátoch eurozóny, sa vo februári znížil na -3,7 bodu z -1,5 bodu v januári.

Prieskum zároveň ukázal, že čiastkový index očakávaní investorov v eurozóne sa vo februári zvýšil na -17,3 z -19,3 bodu, ale subindex súčasných podmienok klesol, tiež šiesty mesiac po sebe, a to na 10,8 bodu z 18 bodov, a dosiahol najnižšiu úroveň od decembra 2016.

Sentix pripomína, že aj keď tieto výsledky ešte neznamenajú recesiu, signalizujú, že hospodárstvo regiónu rýchlo stráca tempo.

Dokonca ani "lokomotíva" eurozóny Nemecko už dlho nebeží hladko. Index dôvery investorov v nemeckú ekonomiku sa vo februári znížil už štvrtý mesiac po sebe na 3,1 bodu zo 6,1 bodu v januári a je najnižší od augusta 2012.

Príčinou poklesu dôvery investorov je v prvom rade neistota spojená s brexitom. Členovia eurozóny musia teraz pripravovať krízové plány pre možný odchod Británie z Európskej únie bez dohody, čo tvrdo zasiahne ich ekonomiky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.