Podmienky priamych platieb v agrosektore sa neupravia

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Bratislava 5. februára (TASR) - Podmienky poskytovania priamych platieb v oblasti pôdohospodárstva sa neupravia. Opozičný poslanec Martin Fecko (OĽaNO) neuspel so svojou novelou zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov. Chcel ňou do budúcnosti zabrániť podobným podvodom s agrodotáciami, ako sa udiali na východe Slovenska v minulom roku.

Fecko priblížil, že cieľom jeho návrhu je jednoznačne upraviť výmenu údajov a informácií medzi žiadateľom a Pôdohospodárskou platobnou agentúrou (PPA) pri poskytovaní podpory v oblasti pôdohospodárstva. Navrhuje, aby sa vylúčila voľná úvaha tejto agentúry pri rozhodovaní týkajúcom sa preukázania vlastníckeho vzťahu, nájomného vzťahu alebo užívateľského vzťahu k pôde a preukázania plnenia záväzkov vyplývajúcich z takéhoto vzťahu, napríklad, ak ide o úhradu nájomného, ako podmienok na získanie podpory poskytovanej touto agentúrou. Navrhoval, aby podmienkou platby na plochu bolo preukazovanie, či ide o vlastníka alebo nájomný vzťah s niekým, kto podpísal nájomnú zmluvu.

V súčasnosti platná právna úprava podľa neho úplne nezabraňuje tomu, aby osoba, ktorá fakticky užíva poľnohospodársku pôdu bez nájomného vzťahu a neraz aj bez vedomia jej vlastníka, získala podporu prostredníctvom PPA. "Takto môžu byť poškodzovaní vlastníci pozemku a môžu byť porušované ich práva," tvrdí Fecko.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.