Indonézske sopky Merapi a Karangetang opäť chrlili lávu a popol

Nestabilná indonézska sopka Merapi na ostrove Jáva. Foto: TASR/AP

Jakarta 8. februára (TASR) - Dve aktívne indonézske sopky Merapi a Karangetang začali opäť chrliť lávu a žeravé plyny. Vulkanológovia zaznamenali u oboch sopiek, ktoré sa prebudili pred necelými dvoma týždňami, ďalšie erupcie. Informovala o tom v piatok agentúra AP.

Vulkán Merapi na ostrove Jáva začal vo štvrtok večer miestneho času chrliť lávu a popol. Láva sa dostala do vzdialenosti dvoch kilometrov od kráteru.

Hora Merapi vysoká 2968 metrov leží neďaleko starobylého indonézskeho mesta Yogyakarta a je najaktívnejšou spomedzi indonézskych sopiek.

Merapi sa prebudila koncom januára tohto roku, podobne ako vulkán Karangetang nachádzajúci sa na ostrove Siau. Oblaky popola a síry z 1784-metrového Karangetangu zasiahli už niekoľko nachádzajúcich sa na úpätí sopky. Úrady preto nariadili evakuáciu stoviek miestnych obyvateľov. Ďalšie erupcie sopky Karangetang zaznamenala v priebehu štvrtka.

V bezprostrednej blízkosti oboch vulkánov zatiaľ nezaznamenali väčšie materiálne škody ani zranených či straty na životoch.

V Indonézii sa nachádza zhruba 130 aktívnych sopiek. Indonézia, súostrovie s vyše 260 miliónmi obyvateľov, je náchylná na zemetrasenia, prívalové vlny cunami a výbuchy sopiek, pretože sa nachádza v oblasti Tichého oceánu nazývanej Ohnivý kruh.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.