Vo väčšine slovenských pohorí trvá malé lavínové nebezpečenstvo

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Liptovský Hrádok 9. februára (TASR) – Vo vysokohorskom teréne slovenských pohorí s výnimkou Vysokých Tatier trvá malé lavínové nebezpečenstvo zodpovedajúce 1. stupňu päťdielnej stupnice. Popoludní vplyvom oteplenia stúpne lavínové nebezpečenstvo na 2. stupeň.

Ako informoval Anton Sedlák zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Liptovskom Hrádku, vo Vysokých Tatrách je mierne lavínové nebezpečenstvo (2. stupeň) celý deň.

„Vplyvom striedania teplôt v priebehu dňa a noci sa snehová pokrývka výrazne stabilizovala. Horšia je situácia vo vysokých polohách nad 2000 metrov nad morom, najmä severnej a severovýchodnej expozícii, kde silný vietor počas posledného sneženia navieval sneh do dosiek a vankúšov. Na severných svahoch sa miestami v snehovej pokrývke nachádzajú aj kritické vrstvy hranatozrnného snehu. Uvoľnenie lavín je tu možné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení obzvlášť na strmých svahoch,“ uviedol Sedlák.

Ako dodal, počas dňa je na južných svahoch možný výskyt menších lavín z mokrého snehu, na trávnatom podklade sa môžu vyskytnúť aj základové (kĺzavé) lavíny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.