Iránci si pripomínajú 40. výročie islamskej revolúcie

Ilustračná snímka. Foto: TASRAP

Teherán 11. februára (TASR) - Tisíce Iráncov sa v pondelok zhromaždili v centre metropoly Teherán, aby si pripomenuli 40. výročie islamskej revolúcie, teda politického zemetrasenia, ktoré ukončilo tisícročia trvajúcu monarchiu a stále má na región vplyv.

Dopravu odklonili od ciest vedúcich k teheránskemu Námestiu slobody (Mejdáne ázádí), kde sa bude konať pochod na počesť dňa v roku 1979, keď ajatolláh Rúholláh Chomejní zvrhol poslednú šachovu vládu.

Iránsky prezident Hasan Rúhání vo vystúpení na námestí odsúdil "sprisahanie" USA voči svojej krajine. "Dnešná prítomnosť ľudí v uliciach po celom islamskom Iráne... znamená, že nepriateľ nikdy nedosiahne svoje zlé ciele," vyhlásil podľa agentúry AFP pred zhromaždeným davom.

V stánkoch postavených štátnymi úradmi rozdávali čaj a koláče a zbory spievali revolučné piesne. Aj napriek silnému dažďu prišli veľké davy ľudí.

Repliky riadených a balistických striel v životnej veľkosti, vyrobených v Iráne, lemovali celú trasu - išlo o ukážku vzdoru v období zvýšeného napätia medzi Iránom a Spojenými štátmi, ako napísala tlačová agentúra AP.

Na demonštrácii prečítali aj vopred pripravené vyhlásenie, ktoré deklarovalo "bezvýhradnú poslušnosť najvyššiemu vodcovi ajatolláhovi Alímu Chameneímu" a označilo amerického prezidenta Donalda Trumpa za "hlupáka".

Pondelkové podujatie je vyvrcholením oficiálnych osláv nazvaných "Desať dní úsvitu", ktoré sú poctou obdobiu od 1. do 11. februára 1979, keď sa vodca revolúcie Chomejní vrátil z exilu a zosadil svetsky a na Západ orientovanú monarchiu. Z krajiny po rozsiahlych demonštráciách utiekol šach Mohammad Rezá Pahlaví.

Štát zdôraznil tohtoročné 40. výročie ako symbol vyzretosti islamskej tradície a ako čas, keď Boh zoslal prorokovi Mohamedovi zjavenia.

Napriek oficiálnym oslavám čelí dnešná islamská republika naliehavým ekonomickým problémom, pretože sa musí vyrovnávať so zmiešaninou domácich ťažkostí a amerických sankcií.

V nedeľu večer sa po celom Teheráne konali veľkolepé ohňostroje.

Pred ohňostrojmi skandovali zástancovia revolúcie zo striech "Alláhu akbar!" (Boh je najväčší) - na počesť protestov, ktoré pred štyrmi desaťročiami vyniesli k moci Chomejního.

Súčasný najvyšší iránsky duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí má zverejniť "podrobné vyhlásenie vysvetľujúce 'druhý krok' vo vývoji islamskej revolúcie", uvádzalo sa na jeho webovej stránke.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.